Borsa

6 Adet Tasarruf ve Hisse Önerileri

Hisse önerileri en çok ihtiyaç duyulan konulardan biridir paranın nereye yatırılacağını bilmek paranın değerlenmesi ve düzenli olarak gelir elde edebilmesi için bu konuya dikkat edilmesi gerekir. Tasarruf olarak kabul edilen para, genellikle mevduatınızı kaybetme riskinin çok düşük olduğu faiz getiren bir hesaba yatırılır. Faize para yatırmak güvenilir sayılan yatırım araçlarından biridir. Ancak günümüzde enflasyon oranları yüzünden ve piyasalarda ki oransız dalgalanma sonucunda faiz oranlarının dengesi değişmektedir.

Bankaya faizli para yatırmak, yatırılan miktar kadar kazanç sağlamaktadır. Hisse senetleri gibi daha yüksek riskli yatırımlarla daha büyük getiri elde edebilseniz de, tasarrufların arkasındaki fikir, paranın çok az riskle veya hiç risk olmadan yavaşça büyümesine izin vermektir. İnternet bankacılığı , tasarruf hesaplarının çeşitliliğini ve erişilebilirliğini artırdı. Tasarruflarınızdan en iyi şekilde yararlanabilmeniz için farklı hesap türlerinden bazıları ve hisse önerileri aşağıda verilmiştir.

Tasarruf ve hisse önerilerine temel çıkarımlar;

 • Tasarruflarınızdan herhangi bir faiz kazanmıyorsanız, birikimleriniz enflasyon nedeniyle zamanla daha az değere sahip olacaktır.
 • Tasarruflarınızı en üst düzeye çıkarmak için bir hesap açmadan önce oranları karşılaştırın.
 • Birikimlerinizi güvenilir kaynaklara yatırım yaparak gelirinizi arttırmada etkili bir rol alacaktır.
Hisse önerileri sözü
Hisse Önerileri

1) Tasarruf Hesapları

Bankalar ve kredi birlikleri (üyeleri tarafından oluşturulan, sahip olunan ve yönetilen bir kooperatif finans kurumu, genellikle belirli bir şirketteki çalışanlar veya bir ticaret veya iş birliği üyeleri) tasarruf hesapları sunar. Bir tasarruf hesabındaki para, Türkiye Cumhuriyeti hükümeti tarafından belirli limitlere kadar sigortalanmaktadır.

 • Tasarruf hesapları için kısıtlamalar geçerli olabilir.
 • İzin verilen aylık işlem sayısından fazla olursa bir hizmet ücreti alınabilir.

Bir tasarruf hesabındaki para, genellikle çek yazarak veya ATM’den çekilemez. Tasarruf hesapları için faiz oranları karakteristik olarak düşüktür; ancak, internet bankacılığında biraz daha yüksek getirili tasarruf hesapları ve hisse önerileri sağlar.

2) Mevduat Sertifikaları

Mevduat Sertifikaları çoğu banka ve finans kurum ve kuruluşları aracılığıyla edinilebilir. Tasarruf hesapları gibi, mevduat hesapları da devlet tarafından sigortalıdır. Genellikle bankalar daha büyük ve daha uzun mevduatlarda daha yüksek bir faiz oranı sunarlar. Banka veya finans kurum ve kuruluşları tarafından hisse senedi önerileri ve mevduatlarınızı nereye yatıracağınız hakkında bilgi ve tavsiye alabilirsiniz.

3) Para Piyasası Fonları

Bir para piyasası yatırım fonu sadece düşük riskli menkul yatırım fonu türüdür. Sonuç olarak, para piyasası fonları en düşük riskli fon türlerinden biri olarak kabul edilir. Para piyasası fonları tipik olarak kısa vadeli faiz oranlarına benzer bir getiri sağlar.

Yatırım fonları, aracı kurumlar ve birçok banka para piyasası yatırım fonlarını sunar. Bankalar veya finans kurum ve kuruluşları faiz oranlarını garanti etmez, bu nedenle tasarruf ve hisse senedi gibi yatırım konularında biraz araştırma, iyi performans geçmişine sahip bir para piyasası fonu bulmaya yardımcı olabilir.

4) Para Piyasası Mevduat Hesapları

Para piyasası mevduat hesapları, bankalar ve finans kurum ve kuruluşları tarafından sunulur. Para piyasası mevduat hesapları genellikle mevduat sertifikalarından daha düşük faiz oranları sunar, ancak nakit para daha erişilebilirdir.

5) En Güvenlisi Olan: Hazine Bonoları

Genellikle hazine olarak adlandırılan T.C. hükümeti bonoları veya senetleri, T.C. hükümetinin kredisiyle desteklenir ve bu yatırım türü de en güvenli yatırım türlerinden biri olur. Hazine tahvilleri vergilerden muaftır ve farklı vade uzunluklarında bulunmaktadır. Satın alma fiyatı ile nominal değer arasındaki fark faizdir. Örneğin 1000 TL’lik bir bono 990 TL’ye satın alınabilir; vade sonunda, tam 1.000 TL değerinde olacaktır.

Hazine bonoları ise 2, 3, 5, 7 ve 10 yıl vadeli olarak ihraç edilmekte ve altı ayda bir sabit faiz getirilmektedir. Faizin yanı sıra, indirimli satın alınırsa, banknotlar vade sonunda nominal değer için nakde çevrilebilir. Hem Hazine bonosu hem de banknotlar minimum 100 TL’lik bir satın alımla alınabilir. 

6) Çok Kazandıran Tahviller

Tahvil, projeleri finanse etmek için şirketler, belediyeler ve hükümetler tarafından ihraç edilen, düşük riskli bir borç yatırımıdır. Bir tahvil satın aldığınızda, bu varlıklardan birine (ihraççı olarak bilinir) borç vermiş olursunuz. “Kredi” karşılığında tahvil ihraççısı tahvilin ömrü boyunca faiz ödüyor ve tahvilin vade sonunda nominal değerini iade ediyor. Tahviller, belirli bir süre için sabit faiz oranıyla ihraç edilir.

Bu tahvil türlerinin her biri, çeşitli derecelerde risklerin yanı sıra getiri ve vade dönemlerini de içerir. Ayrıca, bir şirketin iflas edebileceği şirket tahvillerinde olduğu gibi, erken para çekme için cezalar değerlendirilebilir, komisyon gerekebilir ve tahvil türüne bağlı olarak ek risk taşıyabilir. 

Gelecek İçin Hisse Önerileri

Hisse önerileri olarak belirtebileceğimiz bu hisseler uzun vadede kazanç sağlaması beklemektedir. Paranızı güvenilir olan firmalara yatırabilir ve geleceğe tasarruf sağlamış olabilirsiniz. Diğer hisse önerileri ve hisse oranları için göz atabileceğiniz bir öneri “Hisse Senetleri“.

 • KOZAL – KOZA ALTIN
 • SASA – SASA POLYESTER
 • GARAN – GARANTİ BANKASI
 • SISE – ŞİŞE CAM
 • KOZAA – KOZA MADENCİLİK
 • IPEKE – İPEK DOĞAL ENERJİ
 • TTRAK – TÜRK TRAKTÖR
Hisse önerileri
Hisse Önerileri

Tasarruf Önerisi

Tasarruf yöntemlerinden bir diğeri bireysel emekliliktir. Geleceğinize yatırım yapmak için göz ardı edilmemesi gereken konulardan biridir. Devlet desteğinin de bulunduğu bireysel emeklilik konusunu “Bireysel Emeklilik (Özel Emeklilik)” isimli yazımızdan okuyabilirsiniz.

Hisse Önerileri ve Tasarruf Konusuna Son Olarak

Tasarruflar, mütevazı, düşük riskli getiri elde ederken para kazanmanıza olanak tanır. Çok çeşitli tasarruf araçları nedeniyle, hangisinin sizin için en çok işe yarayacağını belirlemede küçük bir araştırma uzun bir yol kat edebilirsiniz. Faiz oranları sürekli değiştiğinden, birikimlerinizden en iyi şekilde yararlanabilmeniz için paranızı belirli bir tasarruf hesabına yatırmadan hisse önerilerini göz ardı etmemek ve yatırım konusunda araştırmanızı dikkatli olarak yapmanız önemlidir.

2 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir