BankalarBorsaDövizKredi

Açık Hesap Nedir?

Açık hesap nedir ve açık hesabın koşullarının ne olduğunu detaylı olarak yazımızda anlattık. Açık hesap çalışma şekli ile ilgili bir örnek ile konuyu pekiştirmek istedik. Açık hesaba dair akılınıza takılan bütün soruların cevaplarını kolaylıkla bulabileceğiniz rehber niteliğinde ki bu yazıyı sizlere takdim ediyoruz.

Açık Hesap Nedir Kısaca Tanım

Kısaca açık hesap nedir önce bunu açıklayalım daha sonrasında detaylı tanımına geçelim.

Açık hesap, bir işletme ile müşteri arasında, müşterinin ertelenmiş ödeme esasına göre mal ve hizmet satın alabileceği bir düzenlemedir. Müşteri daha sonra işletmeyi daha sonraki bir tarihte öder. Bu düzenleme tipik olarak kuruluşun müşteriye vermek istediği maksimum kredi miktarı ile sınırlıdır. Açık hesap kavramı, sıfır olmayan bakiyeye sahip herhangi bir hesabı da ifade eder .

acik-hesap-hakkinda
Açık Hesap Nedir?

Açık Hesap Nedir Detaylı Tanım

Açık hesap nedir detaylı olarak işleyecek olursak eğer şöyle ki;

Açık hesap işlemi, ödeme vadesi gelmeden önce malların sevk edilip, teslim edildiği bir satıştır. Açıkçası, bu seçenek, nakit akışı ve maliyet açısından ithalatçı için en avantajlı olanıdır, ancak sonuç olarak bir ihracatçı için en yüksek riskli seçenektir. İhracat pazarlarındaki yoğun rekabet nedeniyle, satıcı tarafından alıcıya kredi verilmesi yurt dışında daha yaygın olduğundan, alıcılar genellikle ihracatçılara açık hesap koşulları için baskı yaparlar. Bu nedenle, kredi açma konusunda isteksiz olan ihracatçılar, rakiplerine bir satışı kaybedebilirler. Bununla birlikte, ihracatçı, ihracat kredisi sigortası gibi bir veya daha fazla uygun ticaret finansmanı tekniklerini kullanarak ödeme yapmama riskini önemli ölçüde azaltırken rekabetçi açık hesap koşulları sunabilir.

Mallar, gerekli tüm belgelerle birlikte, ihracatçının faturasını belirli bir tarihte ödemeyi kabul eden ithalatçıya doğrudan sevk edilir. İhracatçı, ithalatçının kararlaştırılan zamanda sevkiyatı kabul edeceğinden ve ödeyeceğinden ve ithalatçı ülkenin ticari ve politik olarak güvende olduğundan kesinlikle emin olmalıdır. Açık hesap koşulları, rekabetçi piyasalarda müşteri kazanmaya yardımcı olabilir ve ödeme yapmama riskini azaltan uygun ticaret finansmanı tekniklerinden biri veya daha fazlasıyla birlikte kullanılabilir.

acik-hesap-nedir
Açık Hesap Nedir?

Açık Hesap Örneği

Açık hesap nedir tam anlamıyla anlaşılması için açık hesap örneği ile konuyu pekiştirelim.

XX, düğün pastası yapan bir şirketin sahibidir. Özel günler için lezzetli ikramlar olan ürünleri, onları deneyen herkes tarafından değer görüyor.

XX’in şirketi adına birkaç açık hesabı var: Gıda ürünleri için ticari kredisi var, işi için kullanılan bir teslimat kamyonu için üçüncü  şahıs finansmanı alıyor ve hatta ev sahibiyle ödenmemiş bir bakiyesi var. Bu, XX’in işlerinin mali sıkıntı altında olduğu ve açık hesap borcu olduğu anlamına gelmez, tam tersi XX aslında mali durumunu iyi yönetiyor. Operasyonlar için nakit ayırmak için son anda fatura ödemeyi seçiyor. Bu, faturalarını ihmal ettiği anlamına gelmez, sadece geç sayılmadan önceki son gün alınacak şekilde ödeme gönderir. XX’in bunu dikkatlice yönetmesi gerekiyor, ancak durumunu iyileştirmek için zamandan ve paradan yararlanabileceğini biliyor.

Tavsiyeler Bölümü

Bireysel emekliği düşünüyor ama nasıl yapacağınızı ve hangi yolları izleyeceğinizi bilmiyorsanız eğer Kredi Notumu Nasıl Öğrenebilirim?isimli yazımızı okumalısınız.

Kredi notunuzu nasıl öğreneceğinizi merak mı ediyorsunuz o zaman hemen Bireysel Emeklilik (Özel Emeklilik)” isimli yazımıza göz atın.

Hisse senetlerine ilginiz var ama hangisine nasıl yatırım yapacağınızı merak ediyorsanız eğer Borsa Terimleri ve Anlamları isimli yazıya bir göz atmanız iyi olacaktır.

2 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir