Bankalar

Akbank Kimin? Sahibi kim?

Akbank kimin ve asıl akbank sahibi kim sorularını detaylı bir şekilde inceleyeceğiz. Akbank’ın tarihçesini, ne zaman ve nerede kurulduğunu en ince ayrıntısına kadar yazımızda anlatacağız. Akbank kimin sorusuna geçmeden önce kısaca akbank’tan bahsedelim. Nedir, ne iş yapar, amaçları nelerdir vs. gibi konuları ele alalım.

Akbank Türkiye’nin en güzide bankalarından bir tanesidir. Akbank gerek çalışma prensibi olarak gerekse sunduğu olanaklarla beraber Türkiye’de çok kolay bir şekilde konumunu almış ve insanlar gözünde de güvenilir banka damgasını almıştır. İnsanların ilgilerini çekebilecek kampanyalar ile beraber düşük faiz oranlarıyla son derece başarılı şekilde ayakta kalmış ve hizmet etmeye devam etmiştir.

Akbank Tarihçesi

Akbank’ın kuruluşu çok uzun yıllara dayanmaktadır. Türkiye’deki konumu almak için ve insanlara son derece düşük oranlı faizler veya krediler çıkartabilmek için çok çalıştıkları aşikar. Akbank 1948 yılında Adana’da Adanalı pamuk yetiştiriciliği yapan kişilere, firmalara veya kurumlara finansman sağlamak amacıyla kurulmuştur. Adana’da böyle bir finans sağlama amacıyla ilgili boşluk gören Akbank ilk şubesini açmış ve daha sonrada kendini geliştirerek kendini büyütme adımları atmaya başlamıştır.

Akbank Adana’da ilk şubesini açtıktan ve 10 yıl hizmet verdikten hemen sonra ikinci yeni şubesini İstanbul’a, İstanbul’un Sirkeci ilçesine 1950 yılında açmış ve İstanbul’da ki şubesini merkez haline getirmiştir. Hızla büyümeye devam eden Akbank şube sayılarını arttırmış ve aynı şekilde personel sayısını da orantılı olarak arttırmıştır. Akbank şuandan itibaren 13.000 aşkın personel sayısına ulaşmış ve Türkiye’de 4900 üzeri ATM ile hizmet vermektedir. Akbank kendini son derece hızlı bir şekilde geliştirmeye devam etmektedir.

Türkiye ve dünya üzerinde teknoloji gelişiyor ve gelişmeye devam ediyor. Teknoloji bu kadar hızlı ilerlerken Akbank’ta teknolojiye ayak uyduruyor ve kendini geliştiriyor. Akbank teknolojiyle beraber yüz tanıma teknolojisini, parmak izi tanıma teknolojisini ve sesle komut teknolojisi gibi bir çok teknolojiyi kullanmaya başladı ve son hızla da kullanmaya devam ediyor.

Akbank kimin?

Akbank kime ait olduğu insanlar arasında hep merak konusu olmuştur. Akbank bu kadar müşteri topluyor ama akbank kime ait. Bu kadar hızla büyüyen ve kendini geliştiren akbank Türkiye’nin her köşesine şube açan akbank kimin bankası olduğunu açıklayalım. Akbank büyük hisse sahibi olarak Sabancı Holding‘dir. Sabancı ailesi akbank’ta büyük hisse ile beraber söz hakkına da sahiptir. Akbank kimin sorusunun cevabını bu şekilde bitirmeden Sabancı Ailesinin akbank’ta %48,9 gibi bir oranla hissedardır. Diğer kalan hisseler ise akbank tarafından halka 1990 yılında açılmış ve hisseleri satılmaya başlamıştır. Akbank kimin olduğu bu şekilde ortaya çıkmıştır ve asla sabancı ailesi kendisini gizli tutmamış ve aktif olarak basında yaptıkları atılımlar ile gündeme gelmişlerdir.

Akbank Kimin Adı ve Nereden Gelir?

Akbank kimin olduğu anlaşıldı ama gelelim akbank adının nereden geldiğine; Akbank adı sabancı holding’den gelmiyor. Akbank kurulduğu il’den adını alıyor ve kayseri ile ortak çalışması sonucu ismini bu illerden alıyor. Akbank adı Adana’nın A’sı Kayseri’nin K’si bu harflerin birleşmesi sonucu Akbank adı geliyor.

akbank-ortaklari-kimler
Akbank Bankası

Akbank Bankası Yenilikleri

Akbank son derece teknolojik ve inovatif bir bankadır. Teknolojiyi yakından takip eden akbank kendisine uygun bir şekilde uyarlamış ve insanların kullandıkları uygulamalarda kullanıcı deneyimini en üst düzeyde yaşayabilmeleri için son hızla ilerlemeye devam etmektedirler. Akbank’nın bu yenilikleri diğer bankalarda da bulunmaktadır. Akbank’ın yenilikleri gerek mobil bankacılıkta gerekse internet şubesinde gerekse fiziki şubelerinde yapılacak işlemleri en hızlı şekilde yapmamıza yarayacak şekilde tasarlanmıştır. Bu yenilikler yüz tanıma, yüz tanıma ile ödemeler yapma, sesli komut, parmak izi, QR kod ile işlemler, telefona gelen güvenli amaçlı sms kodları gibi bir çok yenilik yapmış ve teknolojiyi etkili bir şekilde kullanmıştır.

Akbank insanların fiziki şubeler ile ilişini kesmek ve yapacakları işlemleri oturdukları yerlerden veya sıra beklemeden en yakın ATM’lerden işlemlerini hallede bilmeleri için çalışıyor ve bir o kadar da başarılı oluyor.

Akbank Bankasının Yenilikleri ve uygulamaları;

  • Kurumsal ve yatırım bankacılığı
  • Kobi bankacılığı
  • Bireysel bankacılık
  • Ticari bankacılık
  • Hazine işlemleri
  • Özel bankacılık
  • Uluslararası bankacılık
akbank
Akbank Kimin Bankası

Akbank bu yenilikler ve uygulamalar ile beraber kendini geliştirmiş ve Türkiye’ye elinden geldiğince katkıda bulunmuştur.

akbank-bankasi
Akbank Yenilikler

Diğer bankalar hakkında ki bilgileri merak ediyorsanız eğer bankalar kategorisindeki yazılarımızı okuyabilirsiniz.

3 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir