Döviz

Banka Döviz Hesabı Nasıl Açılır?

Banka döviz hesabı nasıl açılır sorusunun cevabını sizlere detaylı bir şekilde kılavuz niteliğinde ki bu yazıyı paylaşıyoruz.

Her insan biriktirdiği parayı yatırım yapmak ister. Kimi insan dövize yatırır, kimi insan borsaya, kimi insan iş yapmayı dener, kimi insan faize yatırır, kimi insan da yastık altında tutmaya çalışır. Zar zor maaşımızda arttırdığımız birikimlerimizi, mutfak masrafından, faturalardan tasarruf ettiğimiz paralarımızı yastık altında heba etmek hiçte akıllıca bir hareket değil. Zaten biriktirmeye çalıştığımız paralar küçük paralar bir de bu paranın değer kaybetmesi ne kadar acı bir durum.

Paramıza yastık altında tutmaktansa yatırım yapmak veya döviz hesabı açıp bankaya yatırmak veya kuyumcudan altın alıp o şekilde yastık altında tutmak daha mantıklı ve devletimiz için daha faydalı olacaktır. Bu şekilde paramız piyasada dönecek ve Türk Lirası değer kaybetmeyecektir.

Gelin birlikte banka döviz hesabı açma konusunu beraber inceleyelim ve döviz hesabının bize getirilerini, faydalarını, nasıl açılacağını ve bu şekilde nasıl para biriktirebileceğimizi görelim.

döviz al sat en iyi banka
Döviz Alım Satım En İyi Banka

Döviz Hesabı Nasıl Açılır?

Bankalar sizler için paranızı güvenle saklar, paranızı yönetir ve sizler için birikim yapar. Bankalar teknoloji sayesinde sizlere kolaylık sağlamakta yarışırlar her türlü imkanı siz yerinizden otururken tek parmağınızla dilediğinizi yapabilmeniz için çalışırlar. Bu şekilde bizim de onlarla beraber çalışıp paramızı onlara yatırmamızı dolaylı yoldan talep ederler. Bankadan hesap açmak artık çok ama çok kolay. İki tıkla hesabınızı açabilir ve aynı şekilde de kullanmaya başlayabilirsiniz.

 • Bankada mevcut hesabınızın olması gerekmektedir.
 • Banka şubelerine gidebilirsiniz veya oturduğunuz yerden iki tıkla hesabı açabilirsiniz.
 • Bankaların mobil uygulaması veya internet şubesinden kolaylıkla döviz hesabınızı açabilirsiniz.
 • Bankaların müşteri hizmetlerini arayıp evinize hatta kapınıza kadar görevli arkadaş talep edip sizin için döviz hesabı açmasını rica edebilirsiniz. Ayrıca bu hizmet tamamen ÜCRETSİZ.

Hangi Bankada Döviz Hesabı Açılmalı?

Artık bankaların mobil veya internet şubelerini kullanarak çok kolay şekilde para gönderebilir, ödemeler yapabilir, yatırımlar yapabilirsiniz, kolay şekilde kredi çekebilirsiniz. Ancak bu işlemler için en güvenilir, en kolay, en ideal bankayı nasıl seçmeliyim sorusunu mu soruyorsunuz?

İşte bu sorunuzun cevabı için 4 tavsiye;

 1. Seçeceğiniz bankanın faiz oralarını kontrol edin.
 2. Seçeceğiniz bankanın veya finans kurumunun döviz alım satım işlemlerinde ki makas aralığını göz ardı etmeyin.
 3. Mobil uygulamadan veya internet bankacılığından yapacağınız havale veya EFT’lerde keseceği ücretleri öğrenin.
 4. Ne kadar teknoloji devrinde de olsak seçeceğiniz bankanın şubesinin size yakın olmasına özen gösterin.
döviz alım satımı için en uygun banka
Döviz Alım Satım En İyi Banka

Döviz Alım Satım En İyi Banka

Döviz alım satımı için en uygun banka ile çalışmak ileri vadede sizi baş ağrısından kurtarır. Döviz işlemleri için bir çok banka seçeneği bulunmakta ancak her birinin sunduğu olanaklar birbirinden çok farklıdır. En uygun kelimesinin karşılığını arıyorsak eğer sunulan olanakları detaylı bir şekilde inceleyip kendimize en faydalı olanı tercih etmeliyiz.

Yukarıda belirttiğimiz gibi döviz alım satım işlemlerinde bankaların özelliklerini detaylı incelemeliyiz ancak saydığımız 4 özellikten en önemlisi makas aralığıdır. Bir bankanın döviz alım satım için en iyi banka olması için makas aralığının dar olması gerekir.

Makas aralığının dar olması döviz alım satım işlemlerinden maksimum kar etmemizi sağlayacaktır. Güncel piyasa sürekli hareketli anlık alım satımlar yapılması gerekir ve bunu dikkatli bir şekilde takip etmemiz gerekir. Dövizi gidip mahallemizdeki kuyumcudan, döviz bürolarından veya bankaların şubelerinden alabiliriz ancak bizim için burada önemli olan makas aralığı ve zamandır. Elden döviz alım satım işlemlerinde makas aralığı geniş olur bunun sebebi barizdir, dövizi satan firmanın da kar etmesi gerekmekte ve bunu makas aralığı sayesinde gerçekleştirir. Onlarda doğal olarak kar oranını arttırmak için makas aralığını geniş tutarlar. Bankaların makas aralığını dar tutması sürümden dolayıdır.

döviz alım satım en iyi banka
Döviz Alım Satım En İyi Banka

Döviz Al Sat En İyi Banka Tavsiyeleri

Döviz alım satım işlemleri yapılan bir çok banka bulunmakta ancak bu sayacağımız bankaların makas aralığı diğer bankalara göre daha dardır. Ve döviz alım satımı için en uygun banka kriterlerini yerine getiren bankalardır.

Bu bankalar şunlardır;

Başlıca bu bankaları seçmeniz ileri vadede sizi büyük bir yükten kurtaracaktır. İlk adımlarınızı temkinli atmak paranızı değerlendirmede önemli bir role sahiptir. Bu saydığımız bankalar döviz alım satımı için en uygun banka kriterlerini yerine getiriyor ve size müşteri deneyimini en üst düzeyde yaşatıyor. Bankaların makas aralıklarını internet sitelerinden detaylı olarak inceleyebilirsiniz ve kararınızı verebilirsiniz.

Döviz Hesabının Faydaları

Döviz Hesabı
Döviz Hesabı

Döviz hesabı açmak hem kendinize hemde devletinize faydalı bir hareket olacaktır. Paranızı biriktirmek için çok mantıklı bir hareket olacaktır. Paranızın yastık altında değer kaybetmesini istemezsiniz değil mi?

Döviz hesabının 5 faydası;

 1. Paranızı biriktirmek için en sağlıklı yollardan bir tanesidir.
 2. Paranızın değer kaybetmesini engellersiniz.
 3. Paranızın güvende kalmasını sağlarsınız.
 4. Paranızı yatırım yaparak ekonomideki sirkülasyonu arttırırsınız.
 5. Paranızın değerlenerek çoğalmasını sağlarsınız.

Paramı Hangi Dövize Yatırmalıyım?

Paranız ile yatırım yapmayı döviz tarafında düşünüyorsanız, paranızın değer kazanmasını istiyorsanız ve paranızı yastık altında değil de piyasada tutmak istiyorsanız. Piyasayı çok iyi takip etmelisiniz. Bunun için dünyadaki ekonomiyi, ülkemizdeki ekonomiyi ve finans uzmanlarını çok iyi dinleyip paramızı bu şekilde değerlendirmeliyiz.

Döviz hesabı açtıktan sonra paranızı hangi dövize yatırmayı düşünüyorsanız eğer bu sorunuzun cevabı çok kolay bir şekilde bulabileceksiniz. Döviz hesabınızdan döviz alış kısmına girip bankanızın belirlemiş olduğu dövizlere ait makaslara göz atın ve bu şekilde piyasa değeri ile arasındaki fark ne kadar bunu görmüş olacaksınız.

Döviz hesabınıza yatırım yapmadan önce piyasada değerlerine bakmanızı önemle belirtelim.

Döviz kurlarını incelemek için arama motoruna döviz kurları yazarak ulaşabilirsiniz. Döviz kurların artışını grafiksel olarak inceleyebilirsiniz. Haftalık, Aylık ve yıllık bazlarda inceleyin ve bu şekilde yatırım yapacağınız döviz kurunun hareketlerini kolay bir şekilde inceleyebilirsiniz.

Kazandıran döviz türleri;

 • Altın uzun vadede en çok kazandıran ve paranızı en çok güvende tutacak yatırım türüdür.
 • Dolar anlık takipler gerektirir, ülkeler arasında siyasi dengeyi takip edip bu şekilde yatırım yaparsanız eğer kazanan siz olursunuz.
 • Euro aynı şekilde dolar gibi takip etmeniz ve piyasayı çok iyi analiz etmeniz gerekir.
 • Bitcoin son zamanların en çok yükselişte olan ve aynı şekilde yatırımcısını zengin eden yatırım türüdür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir