Bankalar

Banka Hesabı Bloke Kaldırma İşlemi

Banka hesabı bloke kaldırma işlemi bir çok insanın bu konuda sorun yaşadığı ve banka bloke kaldırma işleminde çeşitli engellere rastlandıkları görülmüştür. Banka hesabı bloke kaldırma işleminin ne kadar basit olduğunu göreceğiz, ama temel olarak söylemek gerekirse bankanın sizden istediği koşulları yerine getirdikten sonra banka hesabı bloke kaldırma işlemi gerçekleşir. Gelelim banka hesapları neden bloke edilir, banka hesaplarının bloke türleri nelerdir ve bankanın bizden istediği koşullar nelerdir, nasıl yerine getirilir, banka hesabı bloke kaldırma işlemi nasıl olur gibi bu başlıklara göz atalım.

Blokeli Hesap Nedir?

Blokeli bir hesap, genellikle, çeşitli nedenler ve gerekçelerle ortaya çıkabilen, geçici veya kalıcı olarak bazı sınırlamalara veya kısıtlamalara sahip olan bir finansal hesabı ifade eder. Bloke konulan hesapların, bloke konulma sebepleri ortadan kaldırıldıktan sonra banka hesabı bloke kaldırma işlemi yapılması gerekmektedir.

Banka Hesabı Nasıl Bloke Olur?

Genel olarak, bloke edilmiş bir hesap, sınırsız veya gelişi güzel para çekme veya diğer erişime izin vermeyen, bunun yerine sermayenin ne zaman, ne kadar ve kim tarafından çekilebileceği konusunda belirli kısıtlamalar veya sınırlamalara sahip bir hesabı ifade eder. Hesaplar, bir bankanın kendi kuralları veya harici yasal hükümler tarafından empoze edilebilen çeşitli nedenlerle bu şekilde bloke edilebilir. Örneğin boşanma sırasında evlilik varlıklarının bölünmesi veya kişisel bir iflas durumunda olduğu gibi.

Örneğin, bir banka, temel müşterileri için politika gereği nakit çekme işlemlerini haftada 2.000 TL ile sınırlayabilir veya bir hakim, boşanma taraflarından hiçbirinin kişisel harcamalar için banka hesaplarından haftada 500 TL fazla harcama yapmamasına karar verebilir.

Bir hesap tamamen bloke olursa, “dondurulduğu” söylenir. Hesap dondurmaları normalde bir mahkeme kararının sonucudur ve bazı durumlarda banka tarafından yapılabilir. Bu genellikle hesap sahibinin alacaklılara  veya hükümete ödenmemiş borçları  olduğunda veya hesap aracılığıyla tespit edilen şüpheli faaliyetler olduğunda ortaya çıkar.

banka hesabı bloke kaldırma
Banka Hesabı Bloke Kaldırma

Banka Hesabı Bloke Kaldırma

Banka hesabı bloke kaldırma işlemi için bankaların müşteri hizmetleri ile görüşebilirsiniz. Eğer yardımcı olamıyorlar ise bankanın şubesine giderek şubedeki görevli kişilerden yardım alabilirsiniz. Hesabınıza konulan blokenin türüne göre değişkenlik gösterebilir. Bunlar;

  • Mahkeme tarafından konulan banka hesabı bloke kaldırma işlemi için mahkemeden karar çıkarttıktan sonra ancak kaldırabilirsiniz.
  • Bankada yapılan işlemlerden dolayı bir hesap bloke konduysa eğer bu banka hesap bloke kaldır işlemi için banka ile görüşerek güvenlik problemlerini ortadan kaldırarak hesap blokesini kaldırabilirsiniz.

Blokeli Banka Hesabı Nasıl Kapatılır?

Blokeli banka hesabını kapatmak için gerekenler öncelikle bankanın ne işlemden dolayı bloke koyduğunu öğrenmeniz gerekmektedir. Bu işlem için banka ile irtibata geçerek öğrenebilirsiniz. Daha sonrasında konulan blokenin güvenlik problemlerinden dolayı konulduysa eğer bu güvenlik önlemlerini ortadan kaldırmanız gerekmektedir. Konulan bloke kaldırıldıktan sonra hesabınızı kapatabilirsiniz.

banka bloke kaldırma
Banka Hesabı Bloke Kaldırma

Banka Bloke Süresi

Banka bloke süresi, bankanın koyduğu bloke türlerine göre değişkenlik gösterir. Bu problemler ortadan kaldırıldıktan sonra banka otomatik olarak blokeyi kaldıracaktır. Ancak mahkeme tarafından bir hesaplara bloke konduysa eğer bu bloke süresi mahkemeye bağlıdır. Mahkeme, dava sona erdikten sonra bir karar çıkartır ve bankadan bloke kaldırmasını ister. Bu şekilde banka blokesi kaldırılmış olur.

Blokeli Hesaba Gelen Para Ne Olur?

Blokeli hesaba gelen para, hesap blokeli olduğu için hiçbir işlem yapılamaz ve hesap blokesi kalkana kadar paranız hesabınızda kalır.

hesap bloke kaldırma
Banka Hesabı Bloke Kaldırma

Blokeli Hesap Türleri

Döviz Kontrolleri

Bloke edilen bir hesap, başka ülkelere transfer edilebilen veya başka para birimlerine dönüştürülebilen para biriminin miktarını kısıtlayan bir ülkede döviz kontrollerine tabi bir hesap olabilir. 

Örneğin; Almanya’da bloke edilmiş hesaplar, AB üye devletlerinden olmayan yabancı öğrenciler için böyle bir işleve sahiptir. Yabancı bir öğrenci olarak, eğitiminiz için ödeme yapmak ve eğitiminiz sırasında kendinizi desteklemek için mali kaynaklara sahip olduğunuza dair kanıt sağlamalısınız. Ve yeterli araçları kanıtlamak için genellikle bloke edilmiş bir hesap gerekir. Bu hesap, hesap sahibi tarafından serbestçe erişilemez. Öğrenciler, Almanya’da olmayı planladıkları her ay için en az 720 avro ödemek zorundadır ve ülkeye gelinceye kadar para çekemezler ve minimumun üzerinde ödeme yapmadıkları sürece ayda 720 avrodan fazla çekemezler.

Mevduat Hesabı Kontrolleri

Bloke edilmiş bir hesap bazen bir borçlu, teminatlı borç veren ve mevduat hesabı olan bir banka arasındaki bir anlaşma olan Mevduat Hesabı Kontrol Anlaşmasına atıfta bulunabilir. Anlaşma kapsamında kontrol, banka, borçlunun açık rızasına ihtiyaç duymadan teminatlı borç verenden gelen direktiflere uymayı kabul ettiğinde kurulur.

Dondurulmuş Varlıklar

Ayrıca Devlet tarafından siyasi nedenlerle veya başka nedenlerle (hesap sahibinin ölümü gibi) dondurulan hesaplara da atıfta bulunabilir (hesap sahibinin ölümü gibi) Bloke bir hesap genellikle dondurulmuş bir hesaptan daha ciddidir ve terim, doğası gereği uzun vadeli olmasıdır. Bir hesap, Devlet yetkisi tarafından bloke edildikten sonra (örneğin, savaş veya sıkıntı sırasında), Devlet Hazinesinden belirli bir açıklama yapılmadan hesaptaki hiçbir paraya erişilemez.

Tavsiyeler Bölümü

  • Tasarruf önerileri için ve tasarrufun nasıl yapılacağı hakkında tüyoları öğrenmek için “6 Adet Tasarruf ve Hisse Önerileri“ isimli yazımızı okumanızı önemli tavsiye ederiz.
  • Döviz alım satımlarında ki vergileri ve bu vergilerin nasıl hesaplandığını öğrenmek istiyorsanız “Döviz Al Sat Vergisi“ isimli yazımızı mutlaka okumalısınız. Paramı nasıl katlarım derken vergileri göz ardı etmemeniz daha sağlıklı olacaktır.
  • Borsa üzerine meraklıysanız ve yatırımınızı borsada yapmak istiyorsanız. Borsada dikkat edilmesi gereken hususları ve analizin nasıl yapıldığını öğrenmek için “BORSADA KAĞIT (HİSSE) ANALİZİ NASIL YAPILIR?” isimi yazıyı okumanız size yol gösterecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir