Kredi

Bireysel Emeklilik (Özel Emeklilik)

Bireysel Emeklilik Nedir?

Bireysel emeklilik yani diğer adıyla özel emeklilik insanların şahıs olarak, kendi başlarına dışarıdan emekli olabilmeleri için tasarlanmış emeklilik sistemidir. İnsanlar bankalardan veya finans kuruluşlarından veya sigorta şirketlerinden ödeme planı belirleyip her ay toplu veya parça parça ödeme yaparak emeklilik için birikim yapabilmektedirler.

Bireysel emeklilik sistemi kısa adıyla BES, insanların gelecekte rahat bir yaşam sürebilmeleri için tasarlanmış bireysel hayat sigortasıdır. BES emeklilik sistemi zorlanmadan kendinize göre tasarlayarak ödeme planı yapabileceğiniz bir sistemdir.

BES Emekliliğin Amacı Nedir?

bireysel emeklilik
ÖZEL EMEKLİLİK NEDİR?

Bireysel emeklilik sistemi yani özel emeklilik, isminden anlaşılacağı üzere insanları dışarıdan, işyerine bağlı kalmaksızın emekli olmalarını sağlayan bir sistemdir. Devlet tarafından desteklenir hatta büyük fabrikalarda, büyük şirketlerde bes zorunludur. Özel emeklilik için bir sürü firma ve banka bulunmaktadır. Her birinin kampanyaları, sundukları vaatler farklıdır.

Nasıl Bireysel Emekli Olurum?

Bireysel emeklilik için her hangi bir zorunluluk bulunmamaktadır. BES için yapılması gereken tek şey sizin bir karar verip, ödeme planınızı belirlemenizdir. Bütün banka veya finans kurum ve kuruluşları veya sigorta şirketleri bu konuda kampanya oluşturmuş ve insanlar için en kolay ödeme ile özel emeklilik sağlamaktadır.

Bireysel Emeklilik Koşulları;

  • Bireysel emeklilik için her ay düzenli ödeme yapmanız gerekmektedir.
  • Paranızı ister toplu şekilde isterseniz maaş şeklinde ödeme alırsınız.
  • Maaş şeklinde alabilmek için 10 yıl ödeme yapmanız ve 56 yaşını doldurmanız gerekmektedir.
  • 25 yaşından küçüklere devlet %25 katkı payı sağlamaktadır.
  • BES emeklilikte paranızı isterseniz istediğiniz döviz kurunun artışıyla isterseniz faiz oranının artışıyla biriktirebilirsiniz.
  • Paranızı 10 yıldan önce toplu almanız halinde katkı payından faydalanamazsınız.
özel emeklilik
ÖZEL EMEKLİLİK

Bankaların Bireysel Emeklilik Kampanyaları

Bankalar bes sistemi için insanları maksimum kolaylıkları sağlar. BES sistemi için özel elemanlar çalıştırmaktadırlar ve insanlara özel ilgi göstermeleri için eğitilmektedirler. Özel emeklilik için banka hesapları bulunmaktadır ve bu hesaplarda yatırdığınız paraları kontrol edebilir, birikim şeklini değiştirebilir, dilediğiniz zaman iptal edebilirsiniz.

Özel Emeklilik İçin Banka Şartları;

  • Bankadan bes sistemi için hesap açmanız gerekmektedir.
  • Bireysel emeklilik için paranızın hangi yöntemle birikeceğini seçmeniz gerekmektedir. Bunlar; döviz olabilir (altın, dolar, euro vs.), faiz olabilir, ve benzeri seçeneklerden birini seçip bu birimlerin artışı ile hesabınızda biriktirdiğiniz bireysel emeklilik paranız değerlenecektir.
  • Bireysel emeklilik için yaş sınırlaması yoktur.

Her banka kendine göre ödeme planı sunar. Giriş aidatının olup olmayacağı gibi ücretleri kendileri belirler. Her banka devletin vermiş olduğu 25 yaşından küçüklere %25 katkı payını vermek zorundadır.

Bankalardan açmış olduğunuz özel emeklilik sistemini dilediğiniz zaman açmış olduğunuz hesabınızdan bireysel emekliliğiniz sorgulayabilirsiniz. Hesabınızda ne kadar olduğunu, ne kadar biriktiğini, ne kadar arttığını, ne zaman sona ereceğini ve ne kadar süreceğini kolaylıkla öğrenebileceksiniz. Banka bireysel emekliliklerinde hesabınızı kontrol etme ve paranızı yönetme olayı daha kolay olacaktır. Bu şekilde kendinizi daha da güvende hissedeceksiniz. Bireysel emeklilik hesabınız ile bankalardan veya kendi bankanızdan kolaylıkla bilgi alabilir ve size sunacağı bireysel emeklilik getirisi ile tercihlerinizi kolaylıkla yapabileceksiniz. Diğer bankalar ile görüşüp en iyi bireysel emeklilik şirketini bulabilir ve tercihinizi bu yönde kullanabilirsiniz.

Bireysel emeklilik ile ne zaman emekli olacağınızı hesaplamak için de bes sistemine üye olduğunuz kurum ile görüşüp en detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Özel emeklilik fiyatları ortalama 150₺ ödeme ile başlamaktadır. En az 150₺ ödemeyi taahhüt eden kişiler bes sistemine dahil olur ve her ay en az 150₺ ödeyerek biriktirmeye başlarlar. 10 yıl sonunda ödediğiniz parayı toplu olarak alabilir veya her ay düzenli maaş olarak da alabilirsiniz.

BES Katkı Payı Nedir?

BES katkı payı devletin sağlamış olduğu 25 yaşından küçüklere özel emeklilik için başvuruda bulunmaları için verdiği %25 oranında teşviktir. Bu %25 biriktirdiğiniz paranın %25 oranında artması demektedir.

BES Katkı Payı Hesaplaması;

Her ay 150₺ ödemeyi taahhüt ettiğiniz varsayalım ve %25 katkı payının ne kadar denk geldiğini hesaplayalım.

150₺ x 25 = 3750₺

3750₺ / 100 = 37,5₺

150₺ + 37,5₺ = 187,5₺ olacaktır.

Siz 150₺ ödeyerek aslında her ay 187,5₺ biriktirmiş olacaksınız. Bu şekilde düzeli olarak ödeme yaparak özel emeklilik hakkına sahip olacak ve kolay yoldan paranızı biriktirebileceksiniz.

BES Başvuru (Bireysel Emeklilik)

Banka bireysel emeklilik sistemi için gerekli bilgiler bankaların şubelerinden, internet sitelerinden ve bes emeklilik iletişim hatlarından kolaylık öğrenebilirsiniz. En iyi bireysel emeklilik şirketi için tüm bankalardan bilgi alabilirsiniz ve sonunda kararınızı verip ödeme planınızı oluşturabilirsiniz. Bireysel emeklilik şartlarınızı yerine getirerek bes sistemine dahil olabilirsiniz. Bireysel emeklilik sözleşmesini okumak için sizinle ilgilenen kişiden rica edebilir ve okumadan imzalamamanızı tavsiye ederiz.

2 Yorum

  1. Özel emekliliğe daha olumlu bakmaya başladım bundan önce bankacılar bana gelip özel emekliliği anlattığı zaman direk terslerdim ancak şimdi daha cazip bakıyor oldum. Teşekkürler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir