Borsa

NASIL BORSACI OLUNUR? BORSA NEDİR?

Nasıl borsacı olunur, herkes borsayı merak eder, nasıl para kazanıldığını merak eder. O kadar çok kaynak vardır ki nasıl borsacı olunuru anlatan ancak hepsi bir birinden karışık, hepsi farklı, hepsi o kadar zor ki beyin bulandırmaktan başka bir işe yaramamaktadır. Nasıl borsacı olunurdan bahsederken konu çok başka yerlere gelebiliyor. Şimdi size nasıl borsacı olunuru kolay bir şekilde uygulamasının ne kadar basit olduğunu detaylı bir şekilde anlatacağım.

Borsa Nedir?

Borsa, değerli kağıt ve tahvil alışverişiyle uğraşanların devlet kontrolünde alım satım yaptıkları yere denir. Alıcı ve satıcılar komisyoncuların aracılığıyla bir araya gelirler, bu birliktelikte alıcının ve satıcının arz ve talebiyle fiyatlar oluşur. Borsa yatırım amaçlı kullanılır.

Nasıl Borsaya Girilir?

Borsaya girmek istiyorum.” diyenlerin sesleri artık her yerden duyuluyor ama borsaya girmek için google’a girip iki yazı okuyup başlamak olmuyor tabi ki. Peki bu borsaya nasıl gireriz?, borsaya girmek mantıklı mı?, borsaya girmek için ne gerekiyor?, borsa nasıl işliyor? gibi sorularınızın tüm cevaplarını bu yazımızda bulabileceksiniz.

Borsada alım satım işlerine başlamak için ilk başta borsanın ne demek olduğunu ve nasıl işlediğini detaylı bir şekilde öğrendikten sonra, birikiminiz ile küçük küçük alım satımlar yapabilir ve kendinizi yani cebinizdeki parayı riske sokmadan oynayabilirsiniz.

Borsada çok fazla seçenek vardır. Paranızı hangi alanda kullanacağınızı seçmek oldukça zordur. Bunlar; değerli kağıtlar, emtialar, varantlar, türev ürünler, borsa endeksleri ve dövizlerdir. Paranızın miktarını bağlı olarak bir ve birden fazla koldan ilerleye bilir ve bu şekilde borsaya girmiş olursunuz. Borsaya girmek çok para kazanacağınız anlamına gelmez yatırdığınız paranın miktarına bağlı olarak yatırım yaptığınız kaleminde kazanç oranının yüksek olması gerekmektedir. Bu şekilde daha fazla para kazanabilirsiniz.

Borsaya girmek mantıklı mı? araştırmacı ruhunuza güveniyor, kendinizi bu konuda geliştirilebilir olarak görüyorsanız ve risk almayı seviyorsanız hiç durmanıza gerek yok mantık aramayın.

Borsa sektöründen çok büyük paralar kazanmış insanları kolayca araştırıp bulabilirsiniz bu insanlar para kazanabilmişlerse siz de tabi ki kazanırsınız. Yatırdığınız paranın miktarı, yatırım yaptığınız kalemlerin kazanç oranı ve gündemi yakından takip etmenizde bu konuda büyük etkiye sahiptir.

Borsanın Çeşitleri Nelerdir?

Borsanın çeşitleri başlıca şunlardır;

  • Menkul Kıymetler Borsası
  • Vadeli İşlem Borsası
  • Opsiyon Borsaları
  • Altın ve Değerli Madenler Borsası

Nasıl Borsacı Olunur?

Borsacı olmak için öncelikle araştırmacı, girişimci ve riski sever olmanız gerekmektedir. Borsa kurlarını hergün detaylı bir şekilde analiz edip, kararlarını bu doğrultuda belirleyip risk almanız gerekecektir. Borsacı girişimcidir. Borsa hakkında yazılar okuyup kendinizi geliştirmeniz önem teşkil ediyor, ekonomi haberlerini, dünya haberlerini de aynı şekilde takip etmek size avantaj sağlayacaktır. Yatırım yaptığınız kalemi takip etmek en yüksek noktada satmak ve en düşük noktada alım yapmak gerekmektedir. Bu şekilde birikiminiz arttıracak ve kazanç elde etmiş olacaksınız.

Nasıl Borsacı Olunur;

  • Gündemi takip ediyor olmak gerekir.
  • Borsayı iyi tanıyor olmanız gerekir.
  • Borsa işlemleri veya döviz işlemleri için banka hesabınızın olması gerekir.
  • Döviz kurlarını veya borsa, hisse oranları kontrol edebilmek için takip uygulamasına ihtiyacınız olacaktır.
  • Giriş aşaması için sermaye gerekmektedir.

Borsacı Kime Denir?

nasıl borsacı olunur
Nasıl Borsacı Olunur

Değerli kağıt ve tahvil alım satımıyla uğraşan insanlara borsacı denir. Borsacı girişimcidir, girişimci ruhuna sahip olmalıdır.

Borsada Nasıl Para Kazanılır?

Borsada paranızı değerlendirmek yastık altında saklamanızdan çok daha mantıklı bir hareket olacaktır. Paranız yastık altında her zaman değer kaybeder bu parayı etkili bir şekilde değerlendirmekte sizin elinizdedir. Borsada alım satım yaparak paranızı ikiye, üçe ve katlarına katlaya bilirsiniz. Alım satım yaptığınız kalemlerin en yüksekte olduğu an sattığınızda ve en düşükte bulunduğu anda satın aldığınızda para kazanmış olacaksınız ve bu şekilde paranızı katlamış olacaksınız.

Borsada para var mı?

Borsada alım satım yapıldığı için her alımda borsaya para girer ve satımda borsadan para çıkar bu şekilde borsada para akışı fazladır. Bu alım satımlar sonucunda para elde edilir, yanlış takip edildiğinde paranızı kaybedebilirsiniz.

Nasıl Borsa Oynanır?

Nasıl borsa oynanır?
Nasıl Borsacı Olunur

Borsada oynamak için öncelikle bir borsa hesabı açmanız gerekecektir. Bu borsa hesabı nasıl açacağınızı detaylı şekilde anlattığımız yazılarımızı okuyabilirsiniz. Borsa oynamanın temeli düşük fiyattan alım yapmak ve alınanı yüksek fiyattan satmaktır. Bu şekilde elimizdeki kaynağı büyüterek gelir elde edeceğiz ve bu şekilde de borsadaki hacmimizi büyüteceğiz.

Borsayı iyi tanımanız ve borsada ki işlem gören araçları iyi tanımanız sonucu önceden tahminlerde bulunabilir ve erkenden hareket edip kar elde edebilirsiniz.

Nasıl borsacı olunur hakkında daha fazla bilgi istiyorsanız bu yazı beni tatmin etmedi daha detaylı kaynağa ihtiyacım var diyorsanız eğer size daha kapsamlı rehber niteliğinde nasıl borsacı olunur hakkında bilgi veren “Borsa Terimleri ve Anlamları – Dev Sözlük” yazısını okuyabilirsiniz.

9 Yorum

  1. Borsacı olmakla ilgili gerçekten çok temiz bilgiler vermişsiniz. Borsadan korkuyordum ama şimdi hemen bir aracı kurumdan hesap açacağım ve borsa yatırımlarına başlayacağım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir