BankalarBorsaDövizKredi

Cari Hesap Nedir? Cari Nedir?

Cari hesap nedir konusunu işleyeceğimiz bu konumuzda cari hesaba yönelik tüm başlıkları ele alacağız ve detaylı bir şekilde inceleyeceğiz. Cari hesap ne demek, cari nedir, cari ödeme nedir gibi tüm konu başlıklarını ele alacağız. Cari hesap hakkında aklınızda hiç soru işareti kalmayacak ve cari hesap hakkında kapsamlı bilgiye ulaşabileceksiniz.

Cari Hesap Ne Demek?

Cari hesap, bir firmanın satışını yaptığı ürünlerin veya satın aldığı ürünlerin kalem kalem yazıldığı ve bu meblağların listelendiği hesaba denir. Sürekli beraber çalışan firmalar bu şekilde çalışır. Ürünü satın alan firma cari hesaba işler, ürünü satan firma cari hesaba işler ve hesap kesim zamanı karşılıklı yapılacak tahsilatı yaparlar. Bu şekilde çalışmak onlar için daha kolay olur ve hesabın karışmasını engeller.

Cari Nedir?

Cari kelimesi genelde ticaret yapan insanlar tarafından sıkça kullanılır. Günlük hayatta pek sık kullanamayacağımız cari kelimesi “geçerli olan” anlamına gelir diğer bir anlamı ise “akan” anlamına gelir. Cari hesap işte bu kelimeden yola çıkarak ticaret kavramına girmiştir ve ticaret yapan insanlar yaptıkları ticarette para alışverişini listeledikleri cari hesap kavramını bu şekilde kullanır.

Cari Bilgi Ne Demek?

Cari bilgi ne demek kavramını cari kelimesini ve cari hesabın ne demek olduğunu anladıktan sonra otomatik olarak cari bilgi ne demek olduğu ortaya çıkacaktır.

Cari bilgi, cari hesap üzerinde yazan bütün kalemler hakkında bilgi verilmesi anlamında kullanılır. Ticaret yapan insanlar tarafından karşılıklı kontrol edilir ve bilgi sunulur.

Özel Cari Hesap Nedir?

Özel cari hesap nedir sorusu da cari hesap ile aynı anlamdadır. Kişilerin özel olarak oluşturdukları hesaba denir.

Cari Bakiye Ne Demek?

Cari hesap nedir konusunu anladığımıza göre gelelim cari bakiyenin ne demek olduğuna, cari bakiye cari hesapta biriken alacak ve vereceklerin tamamına denir. Cari bakiye, cari hesapta oluşan para akışının eksi veya artıda olduğunu gösteren, hesaplar sonucunda karşılıklı olarak takip edilen paranın ne durumda olduğunu gösteren türdür.

Cari Ödeme Nedir?

Cari hesap nedir
Cari Hesap Nedir

Firmaların cari hesapta oluşturdukları içeri veya dışarı ödeme tablosunda kimin ödeme yapacağını kiminse ödeme alacağını göstermektedir. Bu tabloya bakarak hesap kesim zamanı geldiğinde ödeme yapması gereken firmanın bu tabloya bakarak ödeme yapması gerekmektedir. Bu şekilde hesaplarda bir karışıklık olmayacaktır. Bu şekilde firmalar kolay şekilde ticaretlerini yapabileceklerdir. Cari ödeme ise firmanın cari hesap sonucunda ödemesi gereken paranın ödemesi anlamına gelmektedir.

Cari Hesap Borcu Ne Demek?

Cari hesap borcu, cari hesap nedir konusundan sonra gelen önemli konulardan biridir. Cari hesap nedir konusunda detaylı bir şekilde işlediğimiz cari hesap işletmeler için ne kadar önemli olduğunu ve mutlaka kullanmaları gerekmekte olduğunu anlattık. Cari hesap konusu işletmeler için önem teşkil eden konulardan biridir ve her işletmenin tedarikçisi veya müşterisi ile karşılıklı olarak tutması gereken bir hesap türüdür. Bu tabloda alacak verecek, gider, gelir gibi kalemler yer alır ve işletmenin mali durumunu takip etmesini sağlar.

Bu cari hesap tablosu işletmenin gelirini, giderini, alacağını ve vereceğini göstermektedir. Bu tablo sonucunca işletmenin alacağı meydana geldiği gibi borcunun da meydana gelmesi olası durumlardan biridir. Tablo sonucunda oluşan işletmenin ödemesi gereken para borç olarak gözükür ve bu borca cari hesap borcu denmektedir. İşletmenin ödemesi gereken bu borç karşılıklı olarak mutabık olunur ve işletmenin cari hesap borcunun kapanması gerekir.

Cari Çalışmak Nedir?

cari hesap ne demek
Cari Hesap Nedir

Cari çalışmak, cari hesap oluşturan iki firma arasında başlatılan ticarete denir. Ticaret kavramında içeri-dışarı çalışmak tabiri vardır. Bu tabir aslında cari çalışmak anlamına gelir. Firma hesap kesim tarihine kadar tedarikçiden alacaklarını alır ve cari hesap tablosuna yazılır. Tedarikçi firmada hesap kesim tarihine kadar müşterisine ürünleri verir ancak ödeme almaz ama cari hesap tablosuna işler. Hesap kesim tarihi geldiği zaman iki firma cari hesap borcunu çıkartır ve ödeme yapacak olan firma ödemesini yapar. İki firmanın bu şekilde çalışmasına cari çalışmak denir.

Cari Satış Ne Demek?

Cari satış kavramı satıcı olan firmanın müşterisine hesap kesim tarihi gelene kadar para almadan satılacak malları vermesine ve hesap kesim tarihi geldiği zaman ödemesini almasına cari satış denir.

Cari Alım Nedir?

cari hesap nedir
Cari Hesap Ne Demek

Cari alım kavramı tedarikçiden temin edilen malların para ödemeden hesap kesim tarihine kadar alması ve cari hesap tablosuna işlemesidir. Bu şekilde aldığı ürünleri satar ve satılan ürünlerin parasıyla tedarikçisine ödeme yapar. Bu işleme cari alım denmektedir.

Cari hesap nedir konusunu detaylı şekilde ele aldığımız bu makalemizde cari hesap nedir ve cari hesaba ilişkin bütün başlıkları ele almış bulunmaktayız.

Firmaların ticaret yapmaları sürdürmeleri için nakite ihtiyaçları vardır ve bu nakitler her zaman elimizde bulunmaz bu durumda ortaya borçlanma durumu çıkar ve borçlanmak için en ideal kişiler bankalardır. En kolay kredi veren bankalardan en kolay krediyi alabilmek için “En Kolay Kredi Almanın Yöntemleri yazımızı okuyabilirsiniz.

9 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir