Döviz

Döviz Al Sat Vergisi

Döviz alım satımından sonucunda devletin sizden kesmiş olduğu kambiyo vergisini bu yazımızda detaylı olarak inceleyeceğiz.

Döviz Al Sat Vergisi Nedir?

Öncelikle dövizin ne anlama geldiğini bilmiyorsanız eğer Döviz Nedir? Kur Nedir? yazımızı okumanızı tavsiye ederiz. Döviz al sat vergisi halk arasında söylenme şeklidir ancak bu vergisinin gerçek adı kambiyo vergisidir. Kambiyo para veya para yerine kullanılabilir değerli kağıtların alım satımına denir. Döviz al sat işleminde alınan bu vergide bu yüzdendir. Döviz alım satımı değerli kağıtlar ve para ile olduğu için her alım satım işleminde kambiyo vergisi ödenmesi gerekir.

döviz al sat
Döviz Al Sat Vergisi

Döviz Vergisi Ne Kadar?

Döviz alım satım vergisi devlet tarafından binde 2 olarak belirlendi. Her döviz alım satım işlemi sonucunda devlete aldığımız dövizlere oranla binde 2 vergi ödenmesi zorunlu hale geldi. Bu kambiyo vergisini ödemeden döviz alım satım yapamazsınız. Döviz al sat işlemi sırasında aldığınız banka veya finans kuruluşu sizden otomatik olarak kambiyo vergisini kesmektedir.

Döviz Vergisi Nasıl Hesaplanır?

Döviz alım satım işlemini birikim yapanlar veya ani yükseliş ve düşüşleri fırsata çevirmek isteyenler sıkça kullanır. Kimi zaman büyük paralar yatırılır kimi zaman ise düşük para yatırılır ancak bu bankalardan döviz alım satım işlemlerinden veya diğer finans kuruluşlarından döviz alım satım işlemlerinden kar veya zararlar ederiz. Döviz alım işlemi için gündemi yakından takip etmek, siyaseti yakından takip etmek, dünya gündemini ve borsayı yakından takip etmek gerekmektedir. Döviz alım satım işlemlerini yakından takip ettiğimiz zaman kar elde etme olasılığımız yükselecek ve bu şekilde de zarar etmekten kaçınmış olacağız.

Döviz işlemlerinde yüksek meblağlarda alım satım işlemi yaptığımızda aynı şekilde de ödediğimiz vergide aynı şekilde yükselecek. Bu kambiyo vergisinin ne kadar olduğunu dikkatli bir şekilde hesaplamamız elimizdeki sermayenin kontrolünü arttıracak ve döviz al satlar sonucunda ödediğimiz döviz al sat vergisinin ne kadar olduğunu da takip etmiş edebileceğiz.

Döviz al sat vergisini hesaplamak aslında çok basit. Bu hesaplama için dört işlem bilmemiz yeterli olacaktır.

Döviz al sat vergisini hesaplama örneği;

1.000₺ altın alımı sonucunda ödeyeceğimiz verginin ne kadar olduğunu hesaplayalım.

Bu hesaplamada binde 2 olarak kambiyo vergisi ödeyeceğimiz için ilk başta 1.000₺’yi 2 ile çarpacağız ve sonrasında binde dediğimiz için 1.000’e böleceğiz.

1.000₺ x 2 = 2.000₺

2.000₺ / 1.000 = 2₺

Bu şekilde ödeyeceğimiz döviz al sat vergisini kolaylıkla bulmuş olacağız. Sizde kendiniz aldığınız dövizlerin vergisini bu örneğe bakarak uygulaya bilirsiniz.

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir