Döviz

Döviz Nedir? Kur Nedir? Hangi Dövize Yatırım Yapılmalı?

Döviz Nedir?

Döviz, her ülkenin kendisine ait bulunan para biriminin diğer bir ülkeden alışveriş yapacağı sırasında o ülkenin para birimine dönüştürülmesine döviz denir. Bu ülkelerin para birimleri diğer ülkelerin para birimlerine göre değişiklik gösterebilir. Bu değişiklere kur adı verilir ve bu paraları çevirmeye döviz çevirme denir.

Döviz Türleri Nelerdir?

Döviz türleri 4’e ayrılır bunlar;

  1. Nominal Döviz Kuru

Nominal döviz kuru ülkenin para değerinin dünya çapında kullanılan para birimine karşı olan değeridir. Nominal döviz kurunu hesaplamak için bankaların müşteri hizmetlerini arayarak veya döviz bürolarını arayarak kolaylıkla öğrenebilirsiniz.

  1. Reel Kur

Enflasyon oranlarının, ülkelerin para birimlerine yani nominal döviz kurlarına göre belirlenmesi demektir.

  1. Efektif Kur

İki ülkenin para biriminin ortalamasını alarak efektif kur oranını bulabilirsiniz.

  1. Çarpraz Kur

Bir para biriminin diğer para birimine olan değerini gösterir. Çarpraz kur hesaplaması için elinizdeki dövizi başka bir döviz almak için kullandığınızda çarpraz kur devreye girmiş olur.

Döviz Kuru Nedir?

Döviz kuru, bir ülkenin para biriminin diğer ülke para birimindeki değerine denir. Ülkeler birbiriyle alışveriş yaparken kendi para birimlerini alışveriş yaptığı ülkenin para birimine çevirir ve bu şekilde alışveriş yapar.

Döviz Ne işe Yarar?

Döviz alış satış yaparak para kazanlar bulunmaktadır. Elinizde bulunan parayı dövize yatırarak aldığınız dövizin yükselmesini bekleyerek paranızın değerini koruyabilirsiniz. Dövizi canlı olarak takip edebilir ve yatırım yaptığınız dövizin yükselişini izleye bilirsiniz. Yatırım yaptığınız döviz kurunu internet sitelerinden, bankalardan ve döviz bürosundan kolaylıkla takip edebilirsiniz. Döviz alıp satarak para kazanabilirsiniz ancak bu alım satımların sonucunda devletin belirlemiş olduğu döviz alım satım vergisini ödemeniz gerekecektir. Bu ödemeyi döviz aldığınız kurumdan ödeme yaparsınız dövizi bankadan alıyorsanız banka yetkilisi, döviz bürosundan alıyorsanız görevli kişi size bu döviz vergisinin ne kadar olduğunu ve nasıl ödeyeceğinizi öğretecek ve gösterecektir.

Hangi Dövize Yatırım Yapılmalı?

Hangi dövize yatırım yapacağınızı belirlemek için öncelikle döviz kurlarını yakından takip etmeniz ve dövize yatırım yapabilmek için birikiminiz olması gerekmektedir. Döviz kurlarını takip etmeniz sizin yatırım yapacağınız döviz kurunu seçmenizde kolaylık sağlayacak ve konu hakkında bilgi sahibi olacaksınız. Döviz kurlarını takip ederken izlemeniz gereken grafik seçtiğiniz döviz kurunun haftalık, aylık ve yıllık olarak belirlemeniz ve bu dönemlerde ne kadar kara geçtiğini hesaplamanız çok önemlidir.

Örnek olarak 3 döviz türünün 3 ayda ne kadar değiştiğini inceleyelim.

doviz-kurlari
Döviz Kurları
  • Dolar (Amerikan Doları);

3 Ay önce yani 24.09.2020 tarihinde ki değeri 7,37₺ olduğu görünüyor ve 3 ay sonra bu döviz kurunun 7,61₺ seviyelerine çıktığını görebiliyoruz. Bu durumda 3 ay önce dolara yatırım yapmış olsaydık eğer kara geçmiş olacaktık.

  • Euro;

3 ay önce yani 24.09.2020 tarihinde ki değeri 8,69₺ olduğu görünüyor ve 3 ay sonra bu döviz kurunun 9,04₺ seviyelerine çıktığını görebiliyoruz. Bu durumda 3 ay önce euroya yatırım yapmış olsaydık kara geçmiş olacaktık.

  • Sterlin (İngiliz Sterlini);

3 ay önce yani 24.09.2020 tarihinde ki değeri 9,63₺ olduğu görünüyor ve 3 ay sonra bu döviz kurunun 10,13₺ seviyelerine çıktığını görebiliyoruz. Bu durumda 3 ay önce sterline yatırım yapmış olsaydık kara geçmiş olacaktık.

En Karlı Döviz Hangisi?

doviz-islemleri
En Karlı Döviz Kuru

En karlı döviz yatırımını belirlemek için döviz kurlarını yakından takip edip belirli periyotlarda izlemek gerekir. Bu periyotları kendiniz belirleyebilirsiniz. Düzenli olarak izleyip dövizin düştüğü sırada yatırım yapıp yükseldiği sırada dövizi bozdurmanız gerekecek. Bu şekilde döviz kurunu kullanarak kara geçeceksiniz. Döviz kurlarıyla canlı nakit olarak değil de bir banka hesabı açarak döviz kurlarıyla oynamanızı tavsiye ederiz. Bu şekilde anlık hareketler yapabilir ve elinizde nakit bulundurmayarak hırsızlık riskinden kurtulmuş olursunuz. En karlı döviz hesabı için bankaların müşteri hizmetlerini arayarak komisyon oranlarını ve makas aralıklarını öğrenebilirsiniz. Bu şekilde de hesabınızı oluşturduğunuzda en karlı döviz alım satımı işlemini yapmış olursunuz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir