Bankalar

Garanti Bankası Sahibi Kimdir?

Garanti bankası sahibi kim olduğu en çok merak uyandıran konulardan biridir ancak garanti bankası nedir önce ona bakalım.

Garanti Bankası 1946 yılından bu yana insanlara hizmet veren Türkiye’nin en büyük 2. özel bankasıdır. İnsanlara iyi hizmetler vermeyi misyon edinmiş, düşük faiz oranlarıyla müşterilerini desteklemiş ve kendini bu konuda en üst seviyeye taşımış bir bankadır. Garanti Bankası Türkiye’nin her il ve ilçesinde şubeleri bulunan en değerli bankalardan biridir.

Garanti Bankası Tarihçesi

Garanti bankası 1946 yılında Ankara kurulmuş, faaliyete geçmiş Türkiye’nin özel bankasıdır. Kurulduktan çok kısa bir süre sonra şube sayılarını arttırmış ve kendilerini geliştirmişlerdir. 7 yıl gibi kısa sürede 22 şubeye ulaşmıştır. Garanti bankası sahibi ilk kurulduğunda o zamanın ileri gelen tüccarlardan oluşmuştur. Başarılı bir şekilde bankacılık kavramını ilerletmiş ve yatırım konusunda da kendilerini kanıtlamışlardır.

Garanti bankası sahibi olan o zamanki tüccarlar bankanın merkezini İstanbul’a taşımaya karar vermiş ve başarılı şekilde de taşımışlardır. Bankanın merkezi İstanbul olduktan sonra bankanın büyük oranda hisselerine sahip olan sabancı ve koç aileleri bankanın büyümesinde etkin rol almışlardır.

Banka büyüdükten sonra şube sayıları arttıktan sonra sabancı ailesi ve koç ailesi hisselerini satışa çıkardı ve payları doğuş grubuna satıldı. Garanti bankasının tamamen sahibi olan doğuş grubu hisselerini ilk kez 1990 yılında halka arz etti ve bu şekilde hisselerini halka satmış bulundu.

Garanti Bankası Sahibi Olan Doğuş Grubu’nun İlk Birleşmeleri

Garanti bankası sahibi olan doğuş grubu kendini ve bankayı son hızla geliştirmeye devam etmiş ve yeniliklerle kendilerini ön plana çıkarmayı başarmıştır.

İlk satın aldıkları bankalar Osmanlı Bankası ve Körfez Bankası olmuştur. Bu bankalar ile birleşme sağlayan Garanti Bankası Kuruluşu kendilerini son hızla geliştirmeye devam etmişlerdir.

  • 1966 Osmanlı Bankası
  • 2001 Körfez Bankası
garanti bankası özellikleri
Garanti Bankası Sahibi

Garanti Bankası Sahibi Kim? Garanti Bankası Kime Ait?

Garanti bankası sahibi kim olduğu, garanti bankası kimin olduğu, garanti kimin bankası gibi soruları hep merak etmişizdir değil mi? Bu banka özel ama asıl sahipleri kimler, nasıl gelmişler buraya kadar. Türkiye’nin en büyük 2. özel bankası olmayı nasıl başarmışlar. Bu soruların cevaplarını detaylı bir şekilde anlatacağım;

Garanti Kimin?

Garanti bankası sahibi doğuş grubudur. Doğuş grubu 1983 yılında koç ailesi ve sabancı ailesinden tamamen tüm hisselerini almış ve tek sahibi olmuştur. Daha sonrada yani 2005 yılında doğuş grubu hisselerini ilk kez satmaya karar vermiş ve satış işlemlerini General Electric ile gerçekleştirmiş ve garanti bankası sahibi ikiye ayrılmıştır. Başarılı şekilde ilerleyen ortaklı bir süre sonra General Electric açısından kötü gitmeye ve kendi hisselerini satmaya karar verir ve General Electric hisselerinin tamamını BBVA firmasına satmaya karar verir. BBVA 2011 yılının ispanyol banka devidir. Garanti bankası artık BBVA ile ortaktır ve garanti bankası kendini geliştirmeye bir adım daha atmıştır.

BBVA çok başarılı bankalardan biridir. Garanti bankası ile birleşerek kendini daha da geliştirmiş ve kendine katkıda bulunmuştur. Bu birleşme sonucunda garanti bankasının adı değişime gitmiş ve BBVA ile birleşme sonucunda Garanti BBVA bankası olmuştur. Türkiye’de bu isim ile kendilerini geliştirmiş ve bu isimle marka olma yolunda son derece hızlı bir şekilde ilerlemişlerdir. Türkiye’de çok kısa bir sürede özel bankacılık alanında üst sıralara taşımış gerek insanlara yaklaşımları olsun gerekse sundukları olanakları olsun garanti bbva bankasının değerini arttırmış ve Türkiye’nin en büyük ikinci özel bankası haline gelmiştir.

Gerçek Garanti Bankası Sahibi Kim Oldu?

Garanti kimin olduğu birleşmeler sonucunda değişiklik göstermiş ve hissedarların hisse oranları şu şekilde olmuştur;

  • BBVA (Banco Bilbao Vizcaya Argenteria S.A) = %49. 85
  • Diğer ve Halka açık hisse = %50.15

Garanti BBVA bankası birleşmeler sonucu hisse oranları bu şekilde olmuştur.

garanti bankası güvenlik
Garanti Bankası Sahibi

Garanti BBVA

Garanti BBVA Türkiye’de çok başarılı şekilde ilerleyen bulunduğu konum itibari ile de bizlere kanıtlamış ve bu şekilde de ilerlemeye devam eden Türkiye’nin özel bankalarından biridir. Müşterilere yaklaşımları, getirdikleri yenilikler, sundukları olanaklar ve attıkları adımlar son derece inovatif olmuştur. Garanti BBVA Türkiye’nin her il ve ilçesinde bulunmaktadır ve amaçla da ilerlemeye devam etmektedirler. Garanti BBVA’nın özel banka olması sizin gözünü korkutmasın çünkü çok köklü olan Garanti BBVA bankası 1946 yılından bu yana halen varlığını sürdürebilen nadir bankalardan biridir.

Garanti BBVA İnovasyonlar

garanti bankası
Garanti Bankası Sahibi
garanti bankası inovasyon
Garanti Bankası Sahibi

Garanti BBVA’nın en kolay kredi veren bankalardan biri olduğunu biliyor muydunuz?

Bir Yorum

  1. faydalı olmuş hocam teşekkür ederim ödevimi hazırlamamda büyük rol aldınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir