Kredi

Kredi Nedir? Nasıl Çekilir? Kredi Notu Nedir?

Kredi nedir?

Krediyi kısaca tanımlamak gerekirse, kredi; kredi alma şartlarına uyan bir tüzel veya gerçek kişiye belirli bir zamanda geri almak şartıyla satın alma olanağının sağlanması olarak tanımlayabiliriz. Bunlar nakit, kredi kartı veya rehin göstererek olabilir.

Kredi Türleri ve Özellikleri Nelerdir?

Bankalardan alınan kredi türleri 5’e ayrılır bunlar;

 1. İhtiyaç kredisi

İhtiyaç kredisi adından da anlaşılacağı üzere şahısların kendi şahsi ihtiyaçlarını karşılamak üzere bankalardan aldıkları kredi türüdür. İhtiyaç kredisi çekmek istiyorum diyen herkes gerekli koşullar sağlandığında anında çekebilir. İhtiyaç kredisinin en uzun vadesi 60 aya kadar çıkabiliyor.

 1. Taşıt kredisi

Taşıt kredisi sıfır veya ikinci el araçların satın alınmasında kullanılan kredi türüdür. Taşıt kredisinin şartı satın aldığınız aracın üzerine rehin koyması zorunluluğudur.

 1. Ev kredisi

Ev kredisi kişilerin bankalardan ev, konut sahibi olabilmek için başvurduğu kredi türüdür. Konut kredisi alma şartları ilk ve en önemli şartı satın alacağınız evin %25’ini peşinat olarak ödemeniz gerekir. Diğer şartlarından biri ise aldığını evin üzerine ipotek koyulmasıdır. Konut kredilerinin miktarları yüksek olduğu için ev kredisi yapılandırmaları 240 aya kadar çıkabiliyor. Konut kredisini erken kapamak ödeyeceğiniz faizi büyük ölçüde düşürür.

 1. Ticari krediler

Ticari krediler tüzel kişilerin yani şirketlerin veya ticarete başlayacak şahısların bankalardan talep ettikleri kredi türüdür. Ticari kredi almanın yolları bütün bankaların müşteri hizmetlerini arayarak her bankanın faiz oranlarını öğrenmek ve bu parayı kaç ay vade ile verdiklerini öğrenmek sizin için yol gösterici olacaktır. Mutlaka yaptığınız veya yapacağınız işi bankaların müşteri temsilcilerine net ve detaylı şekilde anlatmak alacağınız kredi oranını yükseltir ve bankanın güvenini kazanmak daha kolay olur. Ticari kredi banka faiz oranlarını bankanın kendisi belirlemektedir. Yaptığınız veya yapacağınız işe göre, bankanın inisiyatifine göre değişkenlik gösterir.

 1. Kurumsal krediler

Kurumsal krediler büyük ölçekli kurumlara büyük projeleri için verilir.

Kredi Nereden Alınır?

Krediler bankalardan veya özel kurum ve kuruluşlardan alınır. Faiz oranlarını kurumlar devletin belirlemiş olduğu yasalara uyarak kendileri belirler.

Kredinin Amacı Nedir?

Kredinin en büyük amacı tüzel kişilerin veya şahısların ihtiyaçlarını gidermek için bankalardan veya diğer özel kurum ve kuruluşlardan talep ettikleri karşılığında da faiz diye adlandırdığımız türde ödeme yaparlar. Ödeme vadelerini kredi çektikleri kurum ve kuruluşlar belirler. Ödeme vadesi geldiğinde ödeme yapılması gerekir aksi taktirde ek ücretlendirmeler olmaktadır. Temel ihtiyaçlarımızı karşılayacağımız, kendi evimizin, konutumuzun olmasını dilediğimiz, yeni bir işe başlayacağımız veya var olan işimizi geliştireceğimiz, yeni bir araba, yeni bir taşıt almak istediğimiz de ihtiyacımız olan parayı bankalardan veya diğer kurum ve kuruluşlardan talep ederiz.

Kredi Nasıl Çekilir? Neler Gerekir?

Her insanın ihtiyaçları vardır ve bu ihtiyaçlar kiminin büyük ölçeklidir kiminin ise küçük ölçeklidir. Günümüz çağında insanların birbirlerine olan güveni azalmış bulunmakta ve her geçen günde azalmaya devam ediyor. Ancak bir şekilde bu ihtiyaçlarımızı karşılamamız gerekir ve ihtiyaçlarımızı karşılaya bilmemiz için insanoğlu kredi tanımını buldu.

Krediyi bankalardan çekebilirsiniz. Öncelikle ihtiyacınızı belirlersiniz ve bankalardan veya diğer kurum ve kuruşlardan talep edersiniz. Her kurumun kendi koşulları vardır.

Kredi çekebilmek için bazı gerekli şartlar bulunmaktadır bunlar;

 1. 18 yaşını doldurmuş olmak gerekir.
 2. Kazancınızın olması gerekir ve bu kazancı belgeleye bilmeniz gerekir.
 3. Bir süre işlemiş sigortanızın gözükmesi gerekmektedir.
 4. Kredi notunuzun yeterli seviyede olması gerekir.

Kredi çekmek için gereken belgeler şunlardır;

 1. Nüfus cüzdanınız veya kimliğiniz yerine geçebilecek diğer belgeleriniz.
 2. Sosyal güvenlik kurumundan veya E-Devletinizden alabileceğiniz SGK dökümünüz.
 3. Muhtarlıktan veya E-Devletinizden alabileceğiniz ikametgahınız.
 4. Maaş bordronuz.

Anında kredi nasıl çekilir diye soracak olursanız eğer bankaların müşteri hizmetlerini arayarak en kısa yoldan talepte bulunabilir ve gerekenleri yerine getirip anında krediye sahip olabilirsiniz.

Kredi Notu Nedir? Kredi Notu Nasıl Hesaplanır?

Kredi notu kişilerin bütün finansal geçmişini ve bankalarla olan ilişkisini ortak kuruluş olan kredi kayıt bürosu tarafından kayıt edilerek şahıslara kendilerine özel olmakla beraber kredi notu oluşturur. Bu kredi puanı bankalardan talep edeceğiniz kredileri veya diğer kurum ve kuruluşlardan finansal taleplerinizde değerlendirilecek puandır.

Kredi Notu Nasıl Öğrenilir? Nasıl Hesaplanır?

 • Kredi notunuzu öğrenmek için, bankanızı arayarak kredi notunuzu sorgulatabilirsiniz.
 • Hiç yerinizden kalkmadan mobil bankacılıktan kredi notunuza bakabilir veya müşteri hizmetlerinden kolaylıkla kredi puanınızı sorgulatabilirsiniz.

Kredi Notu Nasıl Yükseltilir?

Kredi notunuzu yükseltmek için bankalarla aranızı iyi tutmanız gerekmektedir. Bankalarda bulunan dosyalarınızın temiz olması gerekir.

 • Kredi ödemelerinizi yaparken bankaların size sunduğu asgari ödeme tutarını değil borcunuzun tamamını ödemeniz kredi notunuza etki edecektir.
 • Kredi ödemelerinizi mutlaka zamanında ödemeniz gerekir. Bu bankalarda bulunan notunuzu mutlaka yükseltecektir.
 • Bankalardan aldığını kredi kartlarını düzenli olarak ve sık sık kullanmanız kredi puanınıza etki edecektir.
 • Günlük alışverişlerinizi de karttan yapmanız büyük ölçüde kredi puanınızı yükseltecektir.

4 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir