Kredi

Kredi Notumu Nasıl Düzeltebilirim?

Kredi notumu nasıl düzeltebilirim sorusu akıllara takılan en önemli konulardan biridir. Ancak nasıl yapılacağı, nasıl düzeltileceği net şekilde cevaplanmamaktadır. Bizde bu konuya el atmak istedik ve kredi notumu nasıl düzeltebilirim diyenlerin akıllarında ki soru işaretlerini sonlandırmak için bu yazımızı hazırladık.

Kredi Notu Nedir?

Kredi notu, bir kişinin bankalarla veya finans kurum ve kuruluşlarıyla arasında geçen para alışverişi, para ödemeleri, para çekimleri gibi vs. mali işler sonucunda oluşan sayısal puanı ifade eder. Kredi notunun diğer bir ismi ise kredi puanı olarak da geçmektedir.

Kredi Notumu Nasıl ve Nereden Öğrenebilirim?

Kredi derece notunuzu öğrenmek mi istiyorsunuz, o zaman yapmanız gerekenler şunlardır;

  • E-Devletinizin arama çubuğuna “Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi Raporu” yazarak bankalardaki kredi değerlerinizi e devletten öğrene bilirsiniz.
e devletten kredi notu öğrenme
E-Devlet Üzerinden Kredi Notu Öğrenme
  • Telefonunuzun SMS bölümüne gelerek 1122‘ye T.C. numaranızı ve doğum yılınızı bir boşluk bırakarak yazarsanız eğer kredi notunuza sms ile bakabilirsiniz. T.C. ile ücretsiz kredi notu sorgulayabilirsiniz.
smsle kredi notu sorgulama
Telefondan Ücretsiz Kredi Notu Sorgulama

Kredi Notu Neye Göre Düşer? Kredi Notu Neye Göre Yükselir?

Kredi notumu nasıl düzeltebilirim diye soracak olursanız eğer, kredi notunuzun yüksek veya düşük olması sizin bankalar veya finans kurum ve kuruluşlarıyla aranızda ki alışveriş ile alakalıdır. Nedir bu alışveriş; bankalar üzerinden veya finans kuruşları üzerinden yapacağınız ödemeler, yapacağınız havale veya EFT’ler, döviz işlemleri ile, yapacağınız yatırımlar, yapacağınız yüklemeler, para çekimleri, para yatırımları gibi hareketlerle kredi notunuzu yükseltebilir eğer kredi notunuz kötü ise bu şekilde kredi notunuzu düzeltebilirsiniz, kredi notunuz yüksekse eğer kredi notunuzu en yükseğe çekebilirsiniz.

Kredi Notumu Nasıl Düzeltebilirim

Kredi notumu nasıl düzeltebilirim şeklinde soruların en kolay cevabı kredi notunuzu güncel tutmak ve bankalar veya finans kuruluşları ile aranızda ki bağı hiç koparmamanızı tavsiye ederiz. Eğer bu şekilde bağlarınızı sıkı tutarsanız bu size olumlu sonuç doğuracaktır.

Kredi notu kaç günde güncellenir? diye soracak olursanız eğer bu süre 2 gündür. 2 gün içerisinde bankalarda yaptığınız mali hareketler sonucu verileriniz analiz edilir ve size ait kredi notunuza işlenir.

Kredi Notu Kaç Olmalı?

Kredi notumu nasıl düzeltebilirim konusunu öğrendikten sonra bu sayıların ne işe yaradığını, ne anlama geldiğini bilmeniz gerekiyor. Kredi notu derecelerinin ne anlama geldiğini öğrenmek için kredi notu puan cetveli kullanılır. Bu kredi notu cetveli sizin kredi puanınızın hangi grupta olduğunu gösterecek ve bu şekilde bankaların size kredi verme oranını öğrenebileceksiniz. Kredi notu çizelgesi aşağıda ki görselden görebilirsiniz.

kredi notu cetveli
Kredi Notumu Nasıl Düzeltebilirim

Hangi kredi notu iyidir sorunun cevabını tabloya bakarak kolaylık görebilirsiniz. Puanınızı 1500 üstünde tutmak sizin için çok kolaylık sağlayacaktır bu puan sayesinde bankalardan veya diğer finans kuruluşlarından kolaylıkla kredi alabileceksiniz. Kredi notu puan cetveline göre 1100 puandan aşağı tutmamanız sağlıklı olacaktır ki bu şekilde kredi notunuzu düzeltmeniz kolay olacaktır. Sonuç olarak kredi notu aralığınız 1100 ila 1900 arasında olması en sağlıklı kredi notu aralığıdır.

En kolay kredi veren bankalardan en kolay krediyi alabilmek için merak ettiğiniz tüm soruların karşılığını “En Kolay Kredi Almanın Yöntemleri” yazımızda açıkladık.

kredi notumu nasıl düzeltebilirim
Kredi Notumu Nasıl Düzeltebilirim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir