Kredi

Nakit Avans Nedir? Nakit Avans Başvurusu Nasıl Olur?

Nakit Avans Nedir? Nasıl Açılır?

Nakit avans, bankaların insanlara sunmuş olduğu kredi kartından farklı, taksitlendirilebilir, ATM’lerden direk çekip alabilir, EFT veya havale yapılabilir ve kolay yoldan ulaşabilecekleri bir ayrıcalıktır.

Nakit Avans Başvurusu

Nakit avans başvurusu için bankada hesabı olan her insan ister müşteri hizmetlerinden isterlerse internet ve mobil bankacılıktan nakit avans talep edebilir ve nakit avans çekme işlemini yapabilir. Nakit avans çekim ücreti gibi herhangi bir ücret ödemeden diledikleri yerden bunlar ATM’ler olabilir, banka şubeleri olabilir çekebilirler ve nakit avans kullanımına başlayabilirler.

Ne Kadar Nakit Avans Çekebilirim?

Nakit avans başvurusu tamamlandıktan sonra banka hesabınıza nakit avans tanımlanır. Nakit avans başvurusundan sonra hesabınıza tanımlanan parayı istediğiniz şekilde kullanmaya başlayabilir ve kullandıkça taksit taksit ödeme yapabilirsiniz. Nakit avans başvurusundan sonra hesaba tanımlanan paranın ne kadar olacağı sizin banka ile aranızdaki iletişim ve çalışma sürenize göre belirlenir. Nakit avans başvurusu sırasında sizin bankaya kaydınız ve banka ile çalışma şeklinize bakılır ve nakit avans başvurusu bu sonuçlara göre onaylanır. Miktar ise ilk başvurudan sonra ikinci bir başvuru ile miktar yükseltilebilir. Onaylanan bu miktarı dilediğiniz gibi ATM’lerden veya banka şubelerinden çekebilir ve bu çekim için veya ödeme yaptığınız yerlerde nakit avans çekim ücreti gibi herhangi bir ek ücret ödemek zorunda kalmazsınız. Mobil bankacılıktan veya internet bankacılığından miktarı ve harcamalarınızı kontrol edebilirsiniz.

Nakit Avans Nasıl ve Nereye Ödenir?

Naki avans nereye ödenir sorusunun cevabı çok basittir. Mobil bankacılık veya internet bankacılığınızdan ödemelerinizi kontrol edebilir ve ne kadar ödeme yaptıysanız eğer bu tip mecralardan nakit avans borcu ödeme yapabilir veya taksitlendirebilirsiniz. Bu işlemleri bankanızın ATM’lerinden de yapabilirsiniz. Nakit avans kısmına gelerek tüm hareketlerinizi görebilirsiniz ve nakit avans borç ödeme yap diyerek de ödeme yapabilirsiniz. Harcamalarınızı yaptıktan sonra nakit avansı nasıl geri ödeyebilirim diye sormanıza gerek kalmayacaktır.

nakit avans nasıl çekilir
Nakit Avans Nasıl Çekilir?

Nakit Avans Kaç Taksit?

Nakit avans başvurusu sonrasında harcama işleminize başlayabilirsiniz ancak harcamalarınızda nakit avans taksitlendirmesi yapmak istiyorsanız eğer harcama yaptığınız yerlerde taksitlendirme yapacağınızı mutlaka söylemeniz gerekmektedir. Nakit avans onaylandıktan sonrada bankanız ile görüşüp taksitlendirmeye, internetten alışveriş yapmaya izin vermeleri isteyebilirsiniz. Nakit avans taksitleri aynı kredi kartında olduğu gibi 2-12 arasında olabilir bu bankanıza göre değişkenlik gösterir. Unutmayın ki nakit avans kredi kartından farklıdır.

Nakit Avans Ne Zaman Ödenir?

Nakit avans harcamalarınızdan sonra aynı kredi kartı gibi size ödeme günü belirlenir. Bu ödeme gününü mobil bankacılık veya internet bankacılığınızdan öğrenebilirsiniz. Nakit avans ödemelerinizi ister tamamını ödeyebilir veya yine kredi kartında olduğu gibi asgari tutarını ödeyebilirsiniz ama unutmayın ki asgari tutarı ödemek nakit avansta bile kredi notunuzu etkiler. Kredi notunun ne olduğu merak ediyorsanız eğer Kredi notu nedir isimli yazımızı okuyabilirsiniz.

Nakit Avans Faizi

nakit avans başvurusu
Nakit Avans Başvurusu

Bankaların size sunduğu bu ayrıcalığın tabi ki de bir karşılığı olacak. Bu karşılığın adı ise faizdir. Nakit avans başvurusundan sonra kullanmaya başlayacağınız nakit avansınız bankanızın size sunduğu faiz oranında harcamalarınızı yaptıktan sonra nakit avans geri ödemesi yaparsınız.

Nakit Avansa Ne Kadar Faiz Biner?

Nakit avansınızın bir limiti olacaktır. Bunu bankanız ile görüşüp yükseltebilir veya düşürebilirsiniz. Nakit avanstan ödeme yaptıkça size verilen miktar azalır ve harcamanız tutarında size aylık nakit avans ödemesi çıkartılır. Bu ödeme sonucunda size cüzi bir faiz eklenir. Nakit avansa ne kadar faiz biner diye merak edecek olursanız eğer bu faiz oranları bankalara göre değişkenlik gösterebilir. Genellikle 0,99₺ veya 1,40₺ oranında olur veya bu iki oran arasında bir oran olur. Nakit avans faiz hesaplamasını veya nakit avans asgarisini hesaplamasını harcamalarınızdan sonra yapabilirsiniz.

Nakit Avans Çekmek Kredi Notunu Etkiler Mi?

Nakit avans başvurusundan sonra size tanımlanan nakit avansı kullandıkça banka ile olan hareketlerinizi arttıracağı için bu bankaların gözünden kaçmayacaktır. Bankalar ile ne kadar çok hareketliliğiniz olursa bu kredi notunuzu etkiler demiştik önceki yazılarımızda nakit avansta kredi notunuzu olumlu etkileyecektir tabi ki ödemelerinizi düzenli bir şekilde yaparsanız eğer. Bu konuyu geçmemek önemli olacaktır.

Bankalar Neden Nakit Avans Vermez?

Beraber çalıştığım banka nakit avans başvurusunu reddetti diyorsanız eğer dönüp bankanız ile aranızda hareketlere bakmanız iyi olacaktır. Bankalar nakit avans vermiyor denilemez bankalar sizin bankalarda bıraktığınız olumlu profil sonucunda size kendileri teklif edecektir zaten ancak siz kendiniz nakit avans başvurusunda bulunmuş ve nakit avans onaylanmadıysa bankanız ile iletişime geçip bu durumu nasıl düzeltebileceğinizi konuşmanız en sağlıklısı olacaktır.

Nakit Avans Limiti Neden Düşer?

Nakit avans limit düşürülmesi için belli başlı sebepler vardır. Bunlar ya ödemelerinizi zamanında yapmıyorsunuzdur, bankanıza hiç ödeme yapmıyorsunuzdur veya banka hesabınıza nakit girişi olmuyordur. Nakit avans limitinizin neden düştüğünü bankanız ile de görüşüp detayları öğrenebilirsiniz.

Nakit Avans Neye Göre Belirlenir?

Bankalar ile uzun süre çalıştıktan sonra veya nakit giriş çıkış işlemi sık oluyorsa bankalar bunu göz ardı etmeyecektir. Bu hareketliliği fark eden bankalar kendileri bizzat sizi arayıp nakit avans başvurusu için sizden izin isteyecek ve sizi nakit avans bağlatacaklardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir