BankalarKredi

Bankalar İçin Notere Gitmeden Vekalet Verilir mi?

Notere gitmeden vekalet verilir mi sorusu çok merak edilen konular arasında yer almaktadır. Bu konu hakkında bir sürü kaynak bulunmakta ancak biz bu bilgileri noterin kendisinden edindik ve doğruluğunu teyit ettik. Notere gitmeden vekalet verilir mi konusunu detaylı bir şekilde açıklayacağız ve bu konuya noktayı koyacağız.

noter ne iş yapar
Notere Gitmeden Vekalet Verilir Mi

Noter Ne İş Yapar? Noter Kimdir?

Notere gitmeden vekalet verilir mi sorusunu açıklamadan önce noter nedir, kimdir, ne iş yapar başlığını ele alalım ve ne olduğunu öğrenelim.

Noter bir nevi devletin güven mekanizmasıdır. Notere getirilen evrakların noter tarafından onaylanması bütün kurum ve kuruluşlarda geçerli olur kimse aksini iddia edemez. Noterin yaptığı işlemler; vekaletnameler hazırlamak, taahhütnameler hazırlamak, muvafakatnameler hazırlamak, sözleşmeler hazırlamak, ihtarnameler, ihbarnameler, araç satışı gibi evrakları hazırlamak ve onaylamaktır. Bu işlemlerin hepsini noter katipleri hazırlar ve noterin imzası veyahut başkatibin imzası ile onaylanır. Bu şekilde sizin evraklarınız artık onaylı olmuş olur ve kurumlarda işlemlerinizi yaparsınız.

Notere Gitmeden Vekalet Verilir Mi?

Notere gitmeden vekalet verme işlemi ne işlemi olursa olsun mümkün değildir. Notere gitmeden vekalet verilemez. Notere gitmeden vekalet verme işlemi kişinin güvenliği açısından ve 1512 sayılı noterlik kanunun 91. maddesinde belirtilmiştir. Vekalet verecek olan kişinin noterlik dairesine kadar gidip işlemini bizzat kendisinin hazırlaması gerekmektedir ve hazırlanan evrakı noterlik personelinin huzurunda imzalanması gerekmektedir.

Noterlik dairesine gitmeden vekalet vermek için gerekçe sunulması gerekmektedir. Nedir bu gerekçeler?

 • Ağır rahatsızlığınızın bulunması gerekmektedir.
 • Engelli veya felçli olunması, yatalak olunması durumunda noter personeli eve hizmet vermektedir.
 • Hastanede yatıyor olmanız durumunda eve hizmet uygulanır.
 • Ceza evinde tutuklu olmanı durumunda noter personeli tarafından bulunulan yerde imza alınır.
Notere Gitmeden Vekalet Verilir Mi?

Noter Nasıl Olunur?

Noter hukuk mezunudur ve adalet bakanlığına bağlı olarak çalışır. Noter özel kurumdur şahısa bağlıdır ancak devletin adalet bakanlığına bağlı olduğu için devletin bir kolu sayılır ve işlem ücretlerinde devlete yüklü şekilde vergi öder.

Noter olabilmek için hukuk fakültesinden mezun olmak gerekmektedir. Hukuk fakültesinden mezun olduktan sonra noter olabilmek için noterlik sertifikası alınır ve daha sonrasında noter olabilmek için noterlik sırası beklenir. Tahminen 35-40’lı yaşlarda noterlik sırası gelir ve sonucunda boş olan yani adalet bakanlığı tarafından ilan edilmiş müsait bir alana geçer ve işlem yapmaya başlaya bilir.

Daha fazla detay için noterlerin bağlı bulunduğu Noterler Birliği‘ne göz atabilirsiniz.

noter vekalet
Notere Gitmeden Vekalet Verilir Mi

Bankada Vekaleten Yapılan İşlemler

Bankada yapılacak işlemleriniz var ve siz gidemiyor musunuz? Bu işin çözümü çok basit sizin adınıza bu işlemleri takip edecek kişiye vekalet vererek sizin adınıza bu işlemleri kolaylıkla takip eder ve sizi bankalarda temsil eder, imza atabilir.

Bankada yapılan bütün işlemler için vekalet verebilirsiniz. Her türlü işlemler için bunlar;

 • Para çekme
 • Para yatırma
 • Kredi çekme
 • Kart işlemleri
 • Çek işlemleri
 • Hesap açma, hesap kapama işlemleri gibi daha bir çok işlem yapılabilir.

Bankada yapılacak bütün işlemleri notere giderek vekalet hazırlatabilirsiniz. Bu şekilde vekalet verdiğiniz kişi sizin adınıza işlemleri takip eder ve imza atabilir. Ancak notere gitmeden vekalet verilir mi diye soracak olursanız notere gitmeden vekalet verilemez. Notere gitmeden vekalet verilememesinin cevabı noterden verdiğiniz vekalette imzanızın bulunması gerekir ve bu imza sadece noter veya noter katipleri huzurunda atılır. Bu yüzden notere gitmeden vekalet verilir mi diye sormanıza gerek yoktur.

notere gitmeden vekalet vermek
Notere Gitmeden Vekalet Verilir Mi

Banka İşlemleri İçin Noter Vekalet Ücreti Ne Kadar?

Bankalarda işlemler yapabilmemiz için noterler tarafından vekalet almamız gerekmektedir. Ancak bu işlem ücretsiz değildir. Bu işlem için vekalet verme ücreti ödenmesi gerekmektedir. Ülkemizin bir çok il ve ilçesinde noterler bulunur ve noterden vekalet verme ücreti noterlikten noterliğe değişiklik göstermektedir. Bu noter vekalet ücreti çok cüzi rakamlardır. Bulunduğunuz bölgedeki noterleri arayıp ki telefon numaralarına Türkiye Noterler Birliği’nden kolayca ulaşabilirsiniz noterden vekalet verme ücreti ne kadar olduğunu sorarak farkın ne kadar olduğunu öğrenebilirsiniz.

Banka İşlemleri Noter Vekalet Ücreti 2021 Fiyatları

Bankalarda bir çok işlem yapılır bu yüzden notere gittiğiniz de yapılacak işlemleri kalem kalem belirleyip evrakınızı hazırlayan kişiye bildirmeniz gerekmektedir. Noterlerin sisteminde bankalarda kullanılabilecek bir çok işlem bulunmaktadır. Bu yüzden isteklerinizi net bir şekilde bildirmeniz hem sizin hem de evrakı hazırlayan kişinin işini kolaylaştırmış olursunuz.

Noterlerde yukarıda belirttiğimiz gibi bankalarda kullanılabilecek bir çok vekalet örneği bulunmaktadır. Bu işlemlerin her birinin amacı farklıdır ve her bir vekalet örneğinin noter vekalet ücreti farklıdır. İstediğiniz işlemleri evrakı hazırlayan kişiye bildirdikten sonra evrakı dikkatli bir şekilde okuyup isteklerinizi karşılayıp karşılamadığına muhakkak bakmalısınız.

 1. Banka işlemleri için vereceğiniz vekalette eğer standart yetkiler yani bunlar;
 • Hesap Açma – Kapama
 • Para Çekme
 • Kart İşlemleri
 • Döviz İşlemleri
 • İnternet Bankacılığı İşlemleri gibi yetkiler bulunacaksa eğer bu işlemin noter vekalet ücreti 200 TL – 250 TL arasında olacaktır. Bu yetkiler bankalarda kullanılan en basit yetkilerdir. Şahıslar genellikle bu işlemleri kullanmaları için vekalet vermektedirler.

2. Banka işlemleri için vereceğiniz vekalette eğer geniş yetkiler yani bunlar;

 • Hesap Açma – Kapama
 • Para Çekme
 • Kart İşlemleri
 • Döviz İşlemleri
 • İnternet Bankacılığı İşlemleri
 • Finans Şirketlerindeki İşlemler
 • Hisse Senedi Alım – Satım İşlemleri
 • Çek – Senet İşlemleri
 • Kredi İşlemleri
 • Kiralık Kasa İşlemleri
 • Pos Makinası İşlemleri gibi yetkiler bulunacaksa eğer bu işlemin noter vekalet ücreti 250 TL – 300 TL arasında olacaktır. Ancak bu işlemlerin yapılabilmesi için genellikle şirketler bu işlemlerin kullanılma yetkisini verir bu yüzden noter vekalet ücreti değişiklik gösterecek ve bu işlemlerin noter vekalet ücreti 300 TL – 400 TL arasında bir fiyata ulaşacaktır.

Bu gibi konuları merak ediyor ve takip ediyorsanız. Yazılarımızı okumanızı önemle tavsiye ederiz. Yazılarımıza ulaşmak için blogumuza göz atabilirsiniz.

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir