BankalarBorsaDövizKredi

Paramı Nasıl Katlarım? Nasıl Yatırım Yapılır?

Yatırım yapmak! İnsanlar elde etmiş olduğu gelir kaynaklarını pasif gelir olarak adlandırmış olduğumuz gelir modellerine yatırmak isterler. Ancak bu işlerin nasıl yapıldığını, nerede yapıldığını ve hangi yolları izlenmesinin gerektiğini, paramı nasıl katlarımın cevabını bilmemektedirler. Yatırım konusunu ele alarak kılavuz niteliğindeki yazımızı sizlere sunuyoruz ve yardımcı olacağını temenni ediyoruz.

Önce Kazanmak!

Yatırım yapmanın temel amacı kazanç elde etmektir ancak yatırım yapmak için ve paramı nasıl katlarım sorusunun cevabını bulmak için ilk önce kazanç elde etmeniz gerekir. Elinizde olmayan sahibi bulunmadığınız bir varlığı gelir elde etmek için kullanamazsınız. Bu yüzden ilk olarak gelir elde ediyor veya bir varlığın sahibi olmanız gerekiyor.

Paramı Nasıl katlarım
Paramı Nasıl Katlarım

Elinizde bulunan varlığın devamlılığını sağlamak ve miktarını arttırmak için doğru yerlere doğru zamanda yatırımlar yapmanız gerekmektedir. Doğru zamanda diyorum çünkü yatırım bir çok dış etkenlerden etkilenir ve yatırım yapılmadan önce bu etkenleri göz önünde bulundurmak gerekir. Bu dış etkenler şunlardır;

  • Dövize yatırım yapıyorsanız eğer ülkelerin siyasi bağlarını ve aralarında gelişen diyalogları takip etmeniz gerekir. Ülkelerin aralarında anlaşmazlık sonucu yapılan sözleşmeler iptal olabilir, ülkeler arası ticaretler bozulabilir ve bu yüzden yatırım yapmış olduğunuz döviz birimi değer kaybedebilir.
  • Finans haberlerini yakından takip etmeniz gerekir bunun sebebi büyük şirketler veya yatırım firmaları piyasa üzerinde sık sık dövizlere, hisselere veya değerli madenlere yatırım yaparlar. Bu sayede yatırım yapılan varlığın değeri artabilir veya düşebilir.
  • Ülkenizin enflasyona uğraması elinizdeki varlığın değer kaybetmesine sebep olur. Bu yüzden ülke içindeki haberleri, ülkede yapılan yatırımların ve yapılan sözleşmelerin takip edilmesi sayesinde paramı nasıl katlarım sorusunun cevabını bulmanızda etkili olacaktır.

Şuan bir geliriniz yoksa ve kenarda biriktirmiş olduğunuz bir varlık bunlar; ev, araba, nakit para, altın, gümüş veya hisse senedi gibi varlıklar olabilir eğer bu varlıklar elinizde yoksa bir an önce gelir kaynağı oluşturmanız ve bu gelir kaynağı sayesinde yatırımlar veya pasif gelirler oluşturabilirsiniz.

Yatırım Planı Nasıl Olmalı?

Gelir kaynağınızı veya elinizde bulunan varlığı belirledikten sonra ilk yapılacak işlem, yatırım planı oluşturmaktır. Yatırım planı oluşturmak, sizin paranızı veya bu başka bir varlığınız da olabilir doğru şekilde gelir elde etmesini sağlayacak ve paramı nasıl katlarım sorusunun cevabını bulmanızı sağlayacak ilk etken olacaktır. Yatırım planı sayesinde paranızı kaybetme olasılığınız düşer ve gelirinizi, doğru bir planlama ile en üst düzeye ulaştırabilirsiniz.

Her insan paramı nasıl katlarım sorusunu kendisine sorar ve bu konu üzerinde araştırmaya başlar. Ancak bir çok kaynak bulunmaktadır ve bu kaynaklardan da doğru bir yol çizilemez. İnsan önce kendini geliştirmeli ve yatırım konusu üzerine sıkı bir araştırma yapmalıdır. Yatırım yapacağını varlıkları analiz etmelidir. Yatırım yapılacak varlıkların yıllık, aylık ve haftalık olarak değişimlerini izlemeli ve finansçılardan fikir alınması gerekmektedir. Bu sayede doğru yatırım planı oluşturmanın temelini atmış olur cebinizde ki parayı kaybetme riskini azaltmış olursunuz.

Örnek Yatırım Planı

Yatırım planı belirlenirken dikkat edilmesi gereken konular ihtiyaçlar ve isteklerdir. Bu konular belirlendikten sonra geriye kalan kısmı yatırıma ayırılmalıdır.

  • Zengin insanlar yatırımlarını yaparken ihtiyaçlarına gelirinin %25′ ini, isteklerine ise %10’luk kısmını ayırmaktadırlar. Geri kalan %65 ile yatırım yaparak gelir veya pasif gelir oluştururlar.
  • Düşük gelirli insanlarda ise bu oranlar ihtiyaçlarına %40, isteklerine %55, yatırımlara ise %5′ lik bir kısım ayırmaktadırlar.
Paramı Nasıl Katlarım örnek yatırım modeli
Paramı Nasıl Katlarım

Zengin insanlar istekleri geri planda bırakarak yatırım ne kadar önemli olduğunu göz önünde bulundururlar ve bu sayede varlıklarına varlık katarlar. Zenginler ve orta sınıf arasındaki en büyük farklardan biri de kazandıkları parayı kullanma biçimleridir. Para üzerinden para kazanma zenginlerin en çok uyguladığı yöntemlerden ve zengin olmalarının en büyük sebeplerinden biridir. Oysaki orta sınıf ve düşük gelirdeki insanlar kazandıkları miktarların büyük çoğunluğunu kendi kısa süreli istek ve ihtiyaçlarına harcarlar ve bu döngü onların ölene dek finansal olarak özgürleşmelerine engel olur. Paramı nasıl katlarım diyor ve zengin olmak istiyorsanız varlıklı olmaya çalışmalısınız. Varlıklarınızı arttırmaya yönelik bir strateji kurmalısınız.

En Mantıklı Yatırım!

Şimdi düşünün cebinizdeki para veya bir varlığınız siz uyurken bile değer kazanıyor. Sürekli değer kazanıyor ve başka hiç bir işle ilgilenmeseniz bile geliriniz oluyor ve siz keyif sürüyorsunuz.

Bu kocaman bir hayal dünyasında yaşamaktan başka bir şey değildir. Bu yaşam biçimi ancak filmlerde, dizilerde olur. Her zaman çalışmak zorundasınız ve ancak uykunuzdan feragat ederek çok kazanırsınız. Uğraştığınız iş üzerine bir çok kaynak okumak, bir çok uzmandan görüş almak ve piyasayı yakından takip etmek zorundasınız. Bu sayede hayallerinize ulaşabilir ve bu sayede isteklerinizi yerine getirebilirsiniz.

Paramı nasıl katlarım sorusundan çok mantıklı yatırım türünü belirlemeniz gerekmektedir. Paramı nasıl katlarım sorusu çok basit bir sorudur ve sadece kolay insanlar bu soruyu sorar. Asıl soru doğru yatırımdır.

En baştan beri söylediğimiz gibi çok çalışmak bu işin başında geliyor. Varlığınızı değerlendirmek için doğru yatırım tercihlerinde bulunmanız gerekiyor.

en mantıklı yatırım ve paramı nasıl katlarım
Paramı Nasıl Katlarım

Mantıklı yatırımı belirlerken;

  • En mantıklı yatırım ilk olarak kendinize yatırım yapmaktır. Kendinize yatırım yapmak için konu üzerinde eğitimler alabilirsiniz. Bilir kişilerden danışmanlık alabilirsiniz.
  • Yatırım yapılacak varlığını yıllık, aylık ve haftalık verilerini incelemeniz gerekiyor. Detaylı araştırma size kazanç sağlar.
  • Gelirinizi sadece bir varlığa yatırmak risk oranını arttırır. Bu yüzden gelirinizi farklı varlıklara yatırarak kazanç oranınızı arttırabilir, paranızı katlaya bilirsiniz.
  • Bankaya faizli para yatırmak, ülkedeki enflasyon oranına göre ve faiz oranlarına bağlı olarak değişkenlik gösterir. Eğer faiz oranları yatırım yapılacak varlıktan daha fazla kazanç sağlıyor ise faize para yatırmak mantıklı bir hareket olacaktır.
  • Yatırımlarınızı kısa vadeli yatırım ve uzun vadeli yatırım olarak ikiye ayırın.

Paramı Nasıl Katlarım?

Paramı nasıl katlarım konusunun pekte kolay olmadığını ve neye yatırım yapılır neye yatırım yapılmayacağını görmüş olduk. Finans sektöründe hiç bir zaman net olarak bu varlığa yatırım yapılır, bu varlığa yatırım yapılmaz denilemez. Finans sektörünü yakından takip etmek ve konu üzerine detaylı bir araştırmak yapmak ve çok çalışmak gerekmektedir.

Tavsiyeler Bölümü

Tasarruf önerileri için ve tasarrufun nasıl yapılacağı hakkında tüyoları öğrenmek için 6 Adet Tasarruf ve Hisse Önerileri isimli yazımızı okumanızı önemli tavsiye ederiz.

Döviz alım satımlarında ki vergileri ve bu vergilerin nasıl hesaplandığını öğrenmek istiyorsanız Döviz Al Sat Vergisi isimli yazımızı mutlaka okumalısınız. Paramı nasıl katlarım derken vergileri göz ardı etmemeniz daha sağlıklı olacaktır.

Borsa üzerine meraklıysanız ve yatırımınızı borsada yapmak istiyorsanız. Borsada dikkat edilmesi gereken hususları ve analizin nasıl yapıldığını öğrenmek için BORSADA KAĞIT (HİSSE) ANALİZİ NASIL YAPILIR?isimi yazıyı okumanız size yol gösterecektir.

2 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir