Borsa

TEFE – TÜFE Nedir? TEFE TÜFE Hesaplaması

TEFE – TÜFE Nedir?

TEFE ve TÜFE farklı anlamlara sahip iki farklı ibareden oluşur. TEFE TÜFE açılımı, TEFE; Toptan Eşya Fiyat Endeksi’nin kısaltılışıdır. TÜFE; Tüketici Fiyatları Endeksi’nin kısaltmasıdır. İki ibarenin kısaltmalarından oluşan TEFE ve TÜFE ülkemizdeki ürün ve hizmet, enflasyon gibi değerlerin belirlenmesinde kullanılan tabirlerdir. Bu tabirleri ticarette çok sık duyarsınız tefe tüfe hesaplamasını da çok iyi bilmeniz gerekmektedir ki bu şekilde ticaretinizde zarara uğramayasınız.

TEFE ülkemizdeki enflasyon değerinin bulunmasında kullanılır ve TÜİK (Türkiye İstatistik Kurumu) tarafından belirlenir.

TÜFE insanların satın aldığı ürün veya hizmetlerin fiyatlarındaki ortalama değişimi göstermektedir.

TEFE TÜFE Hesaplaması Nasıl Yapılır?

TEFE TÜFE hesaplaması TÜİK(Türkiye İstatistik Kurumu) tarafından yayınlanan tefe tüfe oranları baz alınarak hesaplanır. Bu tefe tüfe oranlarını yaptığımız ticaretlerimizde, kiralama işlemlerinde vb. konularda kullanabiliriz. Tefe tüfe hesaplaması bizim yaptığımız veya yapacak olduğumuz ticaretlerimizde zarar etmemizi engelleyecektir. Her yıl tefe tüfe artışı olmaktadır. Bu tefe tüfe oranının açıklamasını TÜİK yapar.

TEFE TÜFE hesaplaması örneği;

Bir işyeriniz var ve burayı kiraya vermek istiyorsunuz. İşyerinizin 2020 kirası 2.000₺ diyelim. 2020 yılı tefe tüfe oranı %14,03 olarak belirlendi. Bu tefe tüfe oranıyla beraber 2.000₺’yi böleceğiz ve yıllık kira artışımızı tefe tüfe hesaplamasıyla bulacağız.

2.000₺ x 14,03 = 142,55₺

Kiracımıza 2021 yılında en az yapmamız gereken zam tefe tüfe oranıyla 142.55₺ olacaktır.

Bu şekilde yıllık tefe tüfe oranına göre ülkemizdeki enflasyon oranını baz alarak yapılacak en düşük zam oranını hesapladık.

TEFE TÜFE Neye Göre Belirlenir?

Tefe tüfe Türkiye İstatistik Kurumunun yani TÜİK’in belirlemiş olduğu ülkemizin enflasyon oranına göre belirlediği tefe tüfe oranıdır. Bu oranı TÜİK belirler ve her yıl bu oranı resmi yazıyla yayınlar. Bu oranlara göre bizde ticaretimizde artışı ne kadar olacağını hesaplarız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir